Pražští řidiči dostanou k Vánocům snížení rychlosti

Praha – Hlavní město musí ztišit dopravu, ale nemá peníze na protihlukové bariéry. Rozhodlo se proto dát svým občanům a návštěvníkům jako „vánoční dárek“ snížení rychlosti na většině hlavních tahů. Právě během vánočních svátků by měly zmizet značky, které umožňují na řadě úseků jezdit až 70 km/h. Nově tak bude povoleno pouze 50 km/h. Odborníci sice tvrdí, že se takto hluk ani emise nesníží, ale pražský magistrát to nezajímá. Zatím instaluje smluvní společnost na místa, kde se rychlost sníží, detekční zařízení, která však nelze využívat místo radarů. Zkušenost s nimi ovšem ukázala, že je řidiči za radary považují a raději dodržují rychlost.

Autoklub České republiky varoval, že snížení rychlosti na velkokapacitních tazích Prahou nepovede ke slíbenému snížení hluku o tři decibely, protože se začnou tvořit zácpy v místech, kde se zatím jezdí plynule. Hluk a také emise by se tak mohly naopak zvýšit. „Vycházím ze situace v Legerově ulici, kde ze čtyř proudů to bylo staženo do tří proudů a předběžné výsledky ukazují, že je tam větší množství emisí a hlučnost,“ shrnul prezident autoklubu Roman Ječmínek.

Pražští představitelé ovšem zůstávají ve svém rozhodnutí neoblomní. Na magistrálu i další tahy již nechali nainstalovat kamerové a detekční systémy. „Detektory umí měřit rychlost, sledovat druh projíždějících vozidel a samozřejmě intenzitu provozu,“ shrnul Jan Rafaj, mluvčí společnosti Eltodo, která čidla spravuje. Praha je koupila částečně z evropských peněz a díky tomu nesmí zařízení používat k represi jako radary.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Jejich použití v Michelské ulici ovšem ukazuje, že přesto mohou posloužit ke zklidnění provozu. Po instalaci čidel tam řidiči přestali překračovat rychlost v obavě, že se jedná o policejní radary. „Řidiči si myslí, že to je úsekové měření rychlosti – jednoduše řečeno radar,“ potvrdil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Ulice, kde se sníží rychlost

  • magistrála: Cínovecká, Liberecká, 5. května
  • Spořilovská
  • Kbelská
  • Lipského
  • Na Mlejnku

0

Snížení rychlosti na 50 km/h
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24