Novela o odebírání titulů uspěla v prvním čtení

Praha - Vysoké školy by v budoucnu mohly mít pravomoc odebrat titul studentům, kteří nevystudovali řádným způsobem. Počítá s tím sociálnědemokratická novela, kterou dnes poslanci propustili do druhého čtení. Novela obsahuje i požadavky na vzdělání rektorů a děkanů. Návrh ODS na zamítnutí novely sněmovnou neprošel, nyní ji posoudí školský výbor. Sociální demokraty inspirovala k návrhu kauza na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Podle navrhované normy by mohl rektor vysoké školy zahájit řízení o odnětí titulu nejpozději pět let poté, co jej student získal. Rozhodla by pětičlenná komise. Ministerstvo školství tvrdí, že titul je možné odebrat i v současnosti ve správním řízení. „Domníváme se, že pomocí správního řízení je to zdlouhavé a prakticky nemožné. To je hlavní důvod, proč jsme přistoupili k této novele,“ uvedl jeden z autorů zákona Ivan Ohlídal (ČSSD).

Důvodem odnětí titulu by mohla být například snaha získat titul korupcí, klientelismem, pomocí fiktivní nebo zfalšované zkoušky nebo díky plagiátorské závěrečné práci. Odnětí titulu by podle novely zabránilo výkonu povolání, které vyžaduje vysokoškolské vzdělání.

ČSSD útočila na Pospíšila

Součástí novely je také výčet podmínek, které musí splňovat děkan či rektor. Patří mezi ně požadavek na vzdělání, kandidát by měl mít alespoň titul PhD. To rozpoutalo ve sněmovně politickou hádku. ČSSD začala napadat děkana plzeňské právnické fakulty a současně poslance Jiřího Pospíšila (ODS) ze střetu zájmů, neboť on zmíněné požadavky na kvalifikaci nesplňuje, a útočila na kumulaci funkcí. Pospíšil v reakci na to prohlásil, že obě funkce zvládá a část ze svých platů věnuje charitě. Ve střetu zájmů se prý necítí, neboť zákony v České republice nemohou působit zpětně.

Plzeňská právnická fakulta prochází nyní největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Odstartovala jej plagiátorská aféra, školu museli opustit někteří akademičtí činitelé. Zjistilo se, že fakultu část studentů absolvovala nebo na ní získala tituly za nestandardních podmínek. Podezření padá i na některé politiky. Vyšetřování stále není uzavřeno.

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil