Parní lokomotiva z budějovického pomníku bude zprovozněna

Lužná (Rakovnicko) – Parní lokomotiva z roku 1899, která ještě nedávno zdobila pomník u českobudějovického nádraží, bude zrekonstruována do provozního stavu. Informoval o tom mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Osud historického vozidla nebyl jasný, hovořilo se jak o jeho zprovoznění, tak pouze o tom, že bude uchováno jako neprovozní muzejní exponát. Nakonec odborníci z depa historických vozidel v Lužné rozhodli, že lokomotiva bude opět jezdit.

Lokomotiva 310.076 vyrobená pro provoz na místních drahách stála od roku 1975 jako pomník u českobudějovického nádraží. Byla tak vystavena vandalům a především počasí. Letos v létě ji České dráhy převezly do Lužné, kde se ukázalo, že poškození není tak hrozivé, jak se odborníci obávali.

„Lokomotivu prohlédl kotelní komisař a po předběžné technické prohlídce bylo zjištěno, že její kotel je ve vyhovujícím stavu, a proto bylo rozhodnuto o její opravě,“ řekl Šťáhlavský. Termín opravy byl ale zatím odsunut, neboť přednost dostala jiná lokomotiva, pro kterou jsou na příští rok již smluvně zajištěny nostalgické jízdy.

Tzv. Kafemlejnek, který byl donedávna jednou z ikon Českých Budějovic, je tak zatím odstaven v depu v Lužné. České dráhy nepočítají s tím, že by v budoucnosti tahal parní vlaky ve svých domovských jižních Čechách. Tam je totiž v provozu další Kafemlejnek, který byl dříve lokomotivním pomníkem v Českých Velenicích. Na jihu Čech je v provozu také někdejší těžká nákladní parní lokomotiva řady 556.0.

České dráhy mají ve své evidenci kolem čtyřiceti parních lokomotiv v různém stavu. Z nich čtrnáct je provozních, zbytek tvoří neprovozní exponáty muzea v Lužné nebo čeká na opravu. Další parní lokomotivy vlastní Národní technické muzeum, většina jich je v neveřejném depozitáři v Chomutově. Několik strojů je také v soukromých rukách.