Obnovovaná křimická křižovatka úředně nezanikla, místní ji přesto nechtějí

Křimice (Plzeňsko) – Spor obyvatel části Křimic s radnicí o obnovení provozu na staré křižovatce s hlavní silnicí pokračuje. Včera začaly stavební stroje otevírat zaniklou křižovatku, aby znovu pustily provoz na uzavřenou silnici. Proti tomu ale protestují  obyvatelé, kterým hrozí, že pod jejich okny opět začnou jezdit auta a kamiony. Starosta ovšem hovoří o tom, že křižovatka nikdy úředně nezanikla, a tak má obec povinnost ji obnovit.

Místní obyvatelé chtěli stavební stroje zastavit. Zavolali policii, obešli úřady, ale dělníci pokračují dál. Možná protiprávně. Odpůrci totiž mají rozhodnutí krajského soudu, který znovuzprovoznění zavřené silnice nedávno zamítl. „Jeden starosta je vyšší než soud,“ krčí teď rameny mluvčí odpůrců silnice Igor Bibko.

Křimický starosta Petr Otásek ovšem tvrdí, že odpůrci silnice spojují dva rozdílné problémy – soud zakázal znovu zprovoznit bývalou silnici. Dělníci ale upravují pouze její napojení na silnici Plzeň–Stříbro. Ta nikdy zrušena nebyla. „Je to oprava křižovatky, která nám podléhá a kde jsme my jako majitelé povinni ji uvést do původního stavu,“ poukazuje starosta. Jde podle něj o dvě různá místa.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Podle Igora Bibka ale fakticky vzniká docela nová křižovatka. „To je hraní se slovíčky,“ odmítá starostovy argumenty. Podle dalšího z řad odpůrců dopravní stavby v Křimicích Víta Mojžíše není pravda, že by šlo o dvě různá místa – křižovatka je součástí bývalé silnice, jejíž obnovení si místní lidé nepřejí.

Přeje si je naopak podnikatel Jiří Soukup, který u Křimic zřídil areál své firmy, a chtěl by do ní po bývalé komunikaci vozit zásoby. Ten stejně jako starosta poukazuje na to, že jednu větev křižovatky s hlavní silnicí, kterou nyní dělníci znovu zprovozňují, sice před lety kdosi zavezl zeminou, ale úřady ji nikdy nezrušily.

Podle místních obyvatel není jiné než soudní pokračování celého sporu možné.