Vedení ČSSD: Vrba s Horáčkem ať vysvětlí své kauzy, nebo odejdou

Praha - Předsednictvo ČSSD dnes uložilo vedení ústeckého kraje, aby společně s kontrolní komisí vyslechlo členy strany Karla Vrbu a Tomáše Horáčka. Vrba má za sebou podle médií dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví, Horáček zase údajně stál za hromadným náborem členů do strany. Pokud by Vrba uspokojivě nevysvětlil svou kauzu, měl by opustit funkci místopředsedy krajské ČSSD. Horáček už své členství ve straně pozastavil.

„Přijali jsme usnesení, které ukládá členům předsednictva v Ústí, aby za přítomnosti členů kontrolní komise probrali s panem Vrbou a Horáčkem, co zaznělo v médiích. Pokud by to dostatečně nevysvětlili, doporučili bychom, aby Vrba nebyl místopředsedou,“ řekl po jednání předsednictva místopředseda strany Milan Urban. Usnesení celostátního předsednictva je pro krajské vedení závazné.

Vrbu může z funkce v první řadě odvolat pouze krajská organizace, která ho do funkce místopředsedy zvolila, až v další fázi by tuto možnost měl ústřední výkonný výbor.

Vedení ČSSD dnes během téměř čtyřhodinového jednání řešilo i situaci v místní organizaci v Bílině na Teplicku, kam se najednou přihlásila téměř stovka nových členů. Organizace ale většinu z nich odmítla přijmout. Podobné pokusy, kde jde často o ovládnutí stranické organizace účelovým nabíráním členů, bývají označovány jako velrybářství a potýká se s nimi na severu Čech například i ODS. Vedení ČSSD k této kauze žádné usnesení nepřijalo. Podle Urbana se pouze vedla diskuse o změně stanov. Jednou z možností, jak stanovy změnit, je například to, že noví členové by o personálních otázkách mohli rozhodovat až po určité době. Měnit stanovy strany může pouze sjezd.