Silnice z Kdyně do Furthu je zpola hotová

Kdyně – Více než polovina zrekonstruované silnice, která má spojit chodskou Kdyni a bavorský Furth im Wald, se dnes otevřela řidičům. Zbytek dvanáctikilometrové komunikace II. třídy by měla být hotova příští rok, pokud na ni ovšem Plzeňský kraj sežene peníze. Silnice má vést z Kdyně až na hraniční přechod Všeruby/Eschlkam, zatím končí za obcí Brůdek.

Dosud postavený úsek měří sedm kilometrů a stál kraj 28 milionů korun. Během prací vznikly v obci Brůdek i nové chodníky, jejichž stavbu financovaly Všeruby díky dotaci z přeshraničního evropského programu Cíl 3. „Byla to největší investiční akce letošního roku,“ řekla starostka městysu Všeruby Ludmila Rousová.

Silnice opravu nutně potřebuje. Před rokem 1989 byl téměř nepoužívaná, poté se otevřela pro osobní dopravu, ale nyní po vstupu do schengenského prostoru, po ní jezdí stovky kamionů z Klatovska do Bavorska.

„Jde o jedinou komunikaci, která vede přes většinu našich obcí až ke státní hranici,“ dodala Rousová. Nový úsek vyřešil problémy, které působila nákladní doprava v Brůdku. Všerubskou radnici ještě více trápí průjezd obcí Hájek, kde duní kamiony těsně u zdí obytných domů. Městys proto pracuje na projektu odklonění dopravy mimo Hájek. Zatím se zpracovává územní rozhodnutí.