Kardinál Vlk naposledy uvítal na vánočním obědě lidi bez domova

Praha - Kardinál Miloslav Vlk se dnes naposledy ve funkci pražského arcibiskupa setkal na obědě s chudými a osamělými lidmi z okraje společnosti. Polévku s játrovými knedlíčky, kachnu se zelím nebo svíčkovou tradičně mohli poobědvat příchozí na Boží hod vánoční, oběd pro 180 lidí uspořádala v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech Komunita Sant´Egidio. Za všechny poděkovala kardinálovi bezdomovkyně a předala mu album fotografií ze štědrovečerních večeří z předchozích let.

„Za všechny lidi na ulici vám přejeme štěstí a hodně zdraví a děkujeme, co jste pro nás udělal,“ řekla. Kardinál pak obešel všechny přítomné a přiťukl si s každým sklenkou sektu. Chtěl slyšet, co si bezdomovci představují pod slovem štěstí. „Abychom se měli trošku líp, hlavně finančně,“ uvedla žena. Kardinál přítomným připomněl, že místnost, kde dnes hodují a připomínají si Ježíšovo narození, je blízká Betlému.

Kardinál Miloslav Vlk

0„Když šla Marie s Josefem do Betléma, nenašli tam žádný příbytek a nakonec se Ježíš narodil jako bezdomovec ve stáji, v jeskyni.“

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

„Dělá se to z jednoho prostého důvodu, neradi bychom tyhle naše přátele nechali o Vánocích samotné,“ uvedla Kristina Koldinská z pořádající komunity. Po svátečním obědě čekalo na všechny ještě jedno překvapení - každý si odnesl dárek od Komunity Sant´Egidio. Bezdomovci dostali balíček s teplým oblečením nebo deku, lidé z domovů důchodců si odnesli knížky. Letošní vánoční oběd pro chudé a osamělé se v Arcibiskupském paláci konal už po dvanácté.

Kardinál Miloslav Vlk
Kardinál Miloslav Vlk