Úředníci budou možná kontrolovat, čím lidé topí v bytech

Praha - Úředníci možná budou moci přímo v bytech kontrolovat, čím lidé topí. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který by pravomoc radnicím dal, předložil sněmovně Moravskoslezský kraj. Argumentuje tím, že lidé spalují i odpady a znečišťují ovzduší. Současný stav, kdy se zákon vztahuje jen na firmy a podnikatele, je podle zástupců kraje neudržitelný.

Ovzduší je znečištěno stále stejně navzdory tomu, že velké podniky dávají značné částky do šetrnějšího vytápění. Proto je nutné, aby úředníci mohli kontrolovat i kotle v bytech a v případě nutnosti nařizovat nápravu stavu a dávat pokuty, tvrdí kraj.

„Předpokládáme, že novela projde,“ prohlásil v pořadu Před polednem vedoucí odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. Cílem je, aby zákon nově dopadal i na takzvané malé zdroje, které se ale na celkovém znečištění ovzduší podle Kotyzy podílejí zhruba jednou třetinou.

Video Před polednem o kontrolách vytápění
video

Před polednem o kontrolách vytápění

Před polednem o kontrolách vytápění

PP 5 1 2010

Reportáž Marty Pilařové

Úředníci do rodinných domků zatím nesmějí

Inspekce životního prostředí teď může kontrolovat kamna a krby ve firmách, do rodinných domků ale nesmí. Problematické je vyřešit otázku narušení soukromí. „V současné době je nedotknutelnost obydlí zaručena v ústavě,“ komentuje to vedoucí ostravské pobočky ekologické organizace Arnika Vendula Krčmářová. V novele se proto počítá s výjimkou, že v případě ohrožení zdraví nebo života je možné do obydlí vstoupit. Dosud je řešení situace, kdy například soused spalovaním PET lahví produkuje zápach a škodliviny a obtěžuje tak okolí, velmi obtížné.

Jak budou v praxi vypadat kontroly? Novela podle Kotyzy předpokládá, že nikoliv už jen podnikatelé sídlící v rodinných domcích, ale všechny fyzické osoby mohou být kontrolovány. Lidé se ale bát nemusí, že by k nim chodili úředníci na kontroly svévolně. „Kontroly budou probíhat z důvodů, že se budou opakovat stížnosti na konkrétní zdroj,“ uvedl Kotyza. Kontrola navíc bude řádně ohlášena.  

Úředníci by například měli kontrolovat zbytky popela, jestli tam nejsou třeba hřebíky, šrouby, zbytky plastů a podobně, což by indikovalo spalování něčeho, co se spalovat v běžných kamnech nemá. To se ale zdá Krčmářové diskutabilní. „Mně se zdá problematické pokutovat někoho pouze na základě toho, že se mu vyskytnou nějaké věci v popelu.“ Kontroly ve firmách se totiž dělají složitou analýzou pomocí drahých přístrojů. „Nemělo by se to zakládat na tom, že úředník přijde a prohrabe se vám popelem,“ domnívá se Krčmářová.

Jednou za dva roky nutná kontrola kotlů

Lidé si budou muset nechat dělat jednou za dva roky měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek a kontrolu komínů. Povinnost by se týkala kotlů na pevná paliva od výkonu 15 kilowattů a kotlů na plynná a kapalná paliva od 11 kilowattů. Předkladatelé uvádějí, že jedno měření stojí kolem tisícikoruny. Na tahu navíc budou i samotní majitelé kamen: „Budou muset v pravidelných intervalech podávat revizní zprávy a stěry z komínů, které doloží, zda užívají palivo, na které jsou ta kamna určeny,“ plánuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).

V ovzduší Moravskoslezského kraje ubylo předloni rakovinotvorných látek. Situace v regionu je ale i nadále vážná a z tohoto pohledu nejhorší ze všech krajů. Zatím ale není jisté, jestli poslanci o návrhu Moravskoslezského kraje stihnou do voleb hlasovat. Nejistý je i osud nového zákona o ovzduší, který už několik let připravuje Ministerstvo životního prostředí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1272/127113.jpg
  • Kouřící komín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/668/66724.jpg