Policie chce u dechových zkoušek minimum alkoholu tolerovat

Praha - Policie hledá cestu, jak řidičům při dechových zkouškách tolerovat minimální množství alkoholu. Nyní platný zákon, který žádný alkohol nepřipouští, ale měnit nechce. „Asi by to nebylo dobré. Budeme ale hledat jakékoli jiné řešení tohoto problému,“ řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil. Konkrétní ale nebyl. Podle dnešních Lidových novin by se tolerance mohla týkat hranice do 0,24 promile, což je prý hodnota, kterou má v krvi dospělý muž asi půl hodiny po vypití jednoho desetistupňového piva.

Od ledna zavedla dopravní policie povinnou dechovou zkoušku u každé silniční kontroly, tento krok už našel své zastánce i kritiky. K zavedení tolerance chce údajně policie přistoupit nejdříve na konci ledna. V té době totiž bude mít k dispozici první výsledky častějších kontrol na alkohol. Hodlá tak zjistit, jaký podíl tvoří právě případy s malým množstvím alkoholu do 0,24 promile. „Musíme mít představu, kolik takových případů vůbec je. Teprve potom bychom začali řešit nějaká konkrétní opatření,“ cituje list Tržila.

Vzhledem k jasnému znění zákona by však nestačil k toleranci ani interní pokyn hlídkám. Policie tak „připravuje šalamounské řešení“ - pomoci by ji prý měl Český metrologický institut, který testuje přístroje na měření alkoholu. Mohl by uvést, že naměřená hodnota pod 0,24 promile není průkazná. Pak by teprve mohl následovat zmíněný pokyn dopravním policistům.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Reportáž a vstup Vlastimila Weinera

Podle deníku přivedl policii k úvahám o toleranci malého množství alkoholu strach ze zbytečného papírování a vyšších výdajů. Policisté nechtějí nic jiného než to, co už několik měsíců platí pro přestupkové odbory na úřadech, ty už dnes takhle nízká překročení zákazu alkoholu odkládají, pokud se člověk nepřizná, že před jízdou pil. Práce policie, která musí ze zákona vyřídit jakýkoli případ řidiče s alkoholem, je tak v takových případech zbytečná.

Kvůli novému zákonu také na Policii ČR podal trestní oznámení senátor za ČSSD a zastupitel za Královehradecký kraj Vladimír Dryml. Argumentuje tím, že policie tak zavádí u každého řidiče presumpci viny. „Nejde o to, že normální policista rozhodne, jestli má, či nemá podezření a provede dechovou zkoušku, ale jde o to, že policejní papaláš rozhodne o tom, že všechny řidiče bude kontrolovat. Jsem zásadně proti tomu, aby se netrestali opilci za volantem, nejde to ale tímto způsobem,“ řekl Dryml. Ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil však o trestním oznámení nic neví.

Dryml upozornil také na to, že čistě z fyziologického hlediska mohou hranici 0,2 až 0,3 promile alkoholu v krvi nadýchat například cukrovkáři. Zavádění dýchacích přístrojů by podle něj navíc mohlo být neprůhledné. „Jeden přístroj stojí pětatřicet tisíc, policie koupila téměř čtyři sta přístrojů. Jeden náustek stojí čtyři koruny a musí se měnit po každém vyšetření. To je celkem 14, možná 16 milionů a nikdo vám doposud neřekl, jestli na to bylo výběrové řízení,“ dodal Dryml.