Topolánek: Tvoříme svůj tým nezávislých ekonomů, rostoucí dluh nechceme

Praha - Prezident Václav Klaus měl dnes na programu další novoroční oběd, tentokrát s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Hovořili mimo jiné o termínu sněmovních voleb, působení úřednické vlády ve zbytku jejího mandátu a letošním rozpočtu zatíženém rekordním schodkem. Topolánek potvrdil, že stejně jako prezident i premiér bude chtít využít všech dostupných prostředků, aby se deficit rozpočtu neprohluboval. ODS proto podle něj vytváří odbornou nezávislou skupinu, která by se měla zabývat především veřejným dluhem a deficitem rozpočtu. Zároveň podle svých slov apeloval na prezidenta, aby ještě zvážil termín vypsání voleb. Topolánek také dostal od Klause jeho poslední knihu, kterou si podle svých slov rád přečte. Novoroční oběd začal slivovicí.

„Z praktických důvodů je každý týden, o který se zkrátí období této Poslanecké sněmovny, týden dobrý,“ domnívá se Topolánek. Je podle něj sice celá řada především technických důvodů, aby se volby uskutečnily na konci května, ale politická scéna se přiklání k tomu, aby byly co nejdříve: „Budeme hledat nějaký kompromis, ale rozhodnutí je nakonec stejně v kompetenci pana prezidenta.“ 

Klaus uvažuje o nejzazším termínu voleb, tedy 28. a 29. května. Topolánek dává přednost dřívějšímu datu: „ODS bude měkce tlačit na termín ve druhé dekádě, tedy kolem 20. května, ale není to nic zásadního.“ Vše je podle něj především problém předvolebních kampaní: „Čím dříve se oznámí termín voleb, tím dříve mohou jednotlivé volební štáby udělat rozhodnutí o zahájení kampaně.“ 

Video Brífink Mirka Topolánka po obědě s prezidentem
video

Brífink Mirka Topolánka po obědě s prezidentem

Občanské demokraty inspiroval NERV

V souvislosti se stále rostoucím zadlužením České republiky podle Topolánka ODS po vzoru Národní ekonomické rady vlády (NERV) tvoří podobnou odbornou nezávislou skupinu, která by se měla zabývat dlouhodobými změnami ve veřejných pilířích a především odstranit největší hrozby, jako je veřejný dluh a výše deficitu rozpočtu: „Tato skupina začne pracovat bezprostředně a bude mít za úkol nejen spolupráci s ODS na jejím programu před volbami, ale v případě vítězství bude pokračovat ve spolupráci i ve vládě… Bude to skupina nezávislá, zasednou v ní nejlepší odborníci, kteří na české ekonomické scéně jsou.“ Předseda ODS proto nevyloučil, že v ní budou i někteří bývalí členové NERVu. Před volbami se pak podle něj jasně ukáže, kdo stojí na straně odpovědnosti a kdo na straně populismu.

Klaus letos na novoroční oběd pozval kromě premiéra a předsedů Parlamentu i lídry dvou nejsilnějších stran - Topolánka a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Zdůvodnil to tím, že se s nimi v posledních letech, kdy byli premiéry, na začátku roku scházel a chtěl tyto „těžké politické váhy“ pozvat i letos. Paroubek na Hrad zamíří v pondělí.

Národní ekonomická rada vlády
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24