Vatikán dál mlčí - jméno českého primase nepadlo

Praha - Vatikán ani dnes neoznámil jméno nového českého primase, který by v úřadu pražského arcibiskupa vystřídal kardinála Miloslava Vlka. Ten sice v minulosti naznačil, že očekává jmenování svého nástupce na církevní svátek Zjevení Páně, který připadá na dnešek, později prý ale připustil, že to byl jen jeho soukromý odhad. 

O tom, kdo Vlka nahradí v čele české katolické církve, se spekuluje už dlouho. Nejčastěji padala jména královéhradeckého biskupa Dominika Duky, litoměřického biskupa Jana Baxanta či olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Vyloučeno není ani jmenování plzeňského biskupa Františka Radkovského či Václava Malého.

Spekuluje se i o termínu, kdy Vatikán Vlkova nástupce oznámí. Některé hlasy z České biskupské konference naznačují, že by to mohlo být ve čtvrtek, dalším termínem by mohla být první únorová sobota. Hovoří se ale také o Velikonocích, které letos připadají na začátek dubna, a pesimisté nevylučují ani to, že by jméno nového primase mohlo být oznámeno až v květnu u příležitosti Vlkových narozenin.

Video Vatikán možná vybere nového primase
video

Vatikán možná vybere nového primase

Vatikán možná vybere nového primase

S6, 06.01.2010

Rozhovor s Pavlem Vošalíkem

Česko očekává jmenování nového pražského arcibiskupa

Konečné slovo bude mít papež Benedikt XVI. 

V minulosti se už spekulovalo o oznámení jména nového arcibiskupa u příležitosti listopadových výročí - 20 let od pádu komunismu a od svatořečení Anežky České. Později se mluvilo i o předvánočním čase. „Procedura probíhá tak, že když papež rozhodne, je to v předvečer oznámeno vládě, stále tedy čekáme,“ řekl velvyslanec Česka při Svatém stolci v Itálii Pavel Vošalík.

Nový primas je vybírán z katolické církve v Čechách. Návrhy se předkládají papežskému nunciovi v Praze, který sestaví seznam tří kandidátů, které posílá přes státní sekretariát k Jeho Svatosti papeži. „Seznam má pouze doporučující charakter, finální rozhodnutí leží zcela v rukou papeže. Ten může jmenovat i osoby mimo tento seznam,“ podotkl Vošalík.

Nejčastěji se mluví o biskupu litoměřickém Janu Baxantovi, kterého těší, že by mu někdo důvěřoval natolik, že by mohl Vlka nahradit. Podle Jana Beránka z revue Univerzum pro Baxantu hovoří zejména to, že dobře vychází s tou konzervativněji laděnou linií českých křesťanů.

Nového primase čeká řešení vztahů církve a státu, spor o katedrálu i další úsilí v popularizaci církve

Vlk tento týden na své internetové stránce uvedl, že na jeho nástupce čeká řada výzev. Stále otevřený problém představuje například nedořešené vlastnictví katedrály svatého Víta. Česko také dosud neuzavřelo smlouvu s Vatikánem ani nevyřešilo otázku restitucí církevního majetku.

Pražským arcibiskupem jmenoval Vlka v roce 1991 předchozí papež Jan Pavel II. Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vypršely loni. „Postavení kardinála Vlka ve Vatikánu je velmi dobré. Podobně uznávaní byli v poválečné době i arcibiskupové Tomášek a Beran,“ uvedl Vošalík.

Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI.
Více fotek
  • Papež Benedikt XVI. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1324/132309.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1333/133227.jpg