Havel chtěl na čínské ambasádě předat dopis, nikdo neotevřel

Praha - Exprezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský hodili do schránky na čínském velvyslanectví otevřený protestní dopis proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Siao-poa. Na jejich zvonění nikdo nereagoval. Bývalí čeští disidenti vyzvali čínského prezidenta a vládu, aby nedělali to, co se dříve dělo v Československu - tedy aby nepronásledovali obhájce lidských práv. Premiér Jan Fischer dnes také požádal ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Kohouta, aby se kauzou čínského disidenta zabýval. Vládní mluvčí Roman Prorok dodal, že ministerstvo zahraničí by si mělo v této věci pozvat k rozhovoru čínskou velvyslankyni v Praze Chuo Jü-čen.

Trojice si k výzvě vybrala symbolické datum. „Dnes je Tří králů a navíc přesně 33 let od doby, kdy jsme vydali Chartu 77,“ uvedl Havel.

Liou Siao-po byl v prosinci 2009 odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů - Chartou 77. Verdikt čínského soudu odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Biskup Malý Čínu navštívil a setkal se tam i s rodinami zatčených disidentů. Vadí mu, že dnes z čínské ambasády nikdo nezareagoval. „To, co se tady dnes událo, je velmi trapné, svědčí to o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány hovorem a dialogem o lidských právech,“ řekl Malý.

Václav Havel:

0„Žádáme čínského prezidenta a skrze něj čínskou vládu, aby neopakovali to, co se dělo před 33 lety u nás, tedy aby nepronásledovali a neperzekvovali bojovníky za lidská práva, kteří mají svoje legitimní a mezinárodními fakty opřené požadavky, a to je v tuto chvíli především pan Liou, který byl odsouzen na 11 let.“

Dopis čínské vládě podepsalo přes 50 signatářů

Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor. Ten se odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948. „Obracíme se na vlády ostatních států sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly,“ píše se v dokumentu.

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.