Sníh komplikuje dopravu na silnicích, převážně na Moravě

Praha - Noční sněžení zkomplikovalo provoz na řadě silnic v České republice. Bezesnou noc měli silničáři v Brně. Na úklidu silnic se podílelo od půl třetí všech 21 posypových vozů. Hustě sněžilo také na Zlínsku a Vsetínsku a to až do odpoledne. Sněhové přeháňky byly i na Třebíčsku. Všechny silnice i úsek dálnice D1 jsou sjízdné. Na dálnici a silnicích první třídy na Jihlavsku a Pelhřimovsku je po chemickém ošetření rozbředlý sníh. Jízda proto podle krajských silničářů vyžaduje zvýšenou opatrnost.

Zvýšená opatrnost je nutná také na silnicích druhé a třetí třídy na Pelhřimovsku a Žďársku, kde na řidiče čeká zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Husté sněžení zkomplikovalo dopravu na Brněnsku

Video Sníh zkomplikoval dopravu na Moravě
video

Sníh zkomplikoval dopravu na Moravě

Sněhová nadílka se nad ránem snesla na jižní Moravu a Brno. I když hasiči i záchranáři zasahovali u několika dopravních nehod, v samotné jihomoravské metropoli kalamita vážnější problémy nezpůsobila. Jen se zvýšenou opatrností jsou dnes sjízdné silnice na jihu Moravy. Bezesnou noc měli silničáři v Brně. Na úklidu silnic se podílelo od půl třetí všech 21 posypových vozů a vysypalo se zatím 560 tun posypových materiálů. Sněžit přestalo během dopoledne, žádných rekordní závějí se jihomoravský kraj tak nedočkal. Další a zřejmě ještě větší sněhové nadílky se jižní Morava dočká už v pátek.

V Olomouckém a Zlínském kraji sněžilo, silničáři doporučují opatrnou jízdu

Správci silnic, kteří museli již v noci vyrazit do terénu, proto nabádají motoristy k jízdě se zvýšenou opatrností. Hustě sněžilo dopoledne na Zlínsku a Vsetínsku. Stačila jedna noc a Zlínsko zasypalo více než 15 centimetrů sněhu. „V terénu je všech 59 sypačů a zhruba 90 traktorových radlic,“ uvedl provozně-technický náměstek zlínských silničářů Radek Berecka.

Ve Zlíně se jezdilo bez vážnějších komplikací. Policisté sice registrovali drobné dopravní nehody, většinou ale jen s mírně pomačkanými plechy. V průběhu dne a se stoupající teplotou začal ve Zlíně účinkovat i chemický posyp, naopak do východomoravských hor by řidiči i nadále neměli vyjíždět bez dobré zimní výbavy.

Všechny silnice jsou v horských úsecích Vsetínska zatím sjízdné, a protože odpoledne přestalo sněžit, zřejmě se již situace nezhorší. Silnice I. třídy na Vsetínsku pokrývá rozbředlý sníh po chemickém ošetření, komunikace nižších tříd pak ujetá vrstva sněhu krytá posypem. „Máme venku 14 sypačů a 18 traktorových radliček. Cesty jsou sjízdné, ale s maximální opatrností. Do hor pak jen se zimní výbavou,“ shrnul jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou i přes sněžení sjízdné

Řidiči však musí být opatrní, protože na cestách udržovaných solí se stále tvoří sněhová kaše. Problémy i nadále přetrvávají v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, kde stále stojí kolona kamionů.

Na silnicích v hradeckém kraji hrozí náledí, řidiči musí jet opatrně

Na silnicích na Trutnovsku, Náchodsku, Jičínsku a Rychnovsku dnes po nočním mrholení hrozí náledí. V Krkonoších a v Orlických horách na silnicích leží ujetá vrstva sněhu. Ujetý sníh leží i na mnoha silnicích nižších tříd v celém kraji. Řidiči by proto měli být při jízdě opatrní.

Počasí během dne

Většinou zataženo, na Moravě a ve Slezsku se sněžením, v Čechách sněžení jen místy. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -5 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Posypový vůz
Posypový vůz