V Česku poprvé voperovali kardiostimulátor s dálkovým sledováním

Praha - V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) dopoledne jako první v Česku voperovali dvěma pacientům nový typ kardiostimulátoru, který umožňuje dálkový přenos důležitých informací o stavu jejich srdce. Systém využívá internetu a mobilních síťových technologií. Lékaři mohou kontrolovat pacientku „na dálku“, bude pod jejich trvalým dohledem. Navíc nový model přístroje má delší životnost, a je tak vhodný pro mladší pacienty, čeká je během života méně výměn.

Nový kardiostimulátor je bezpečnější než předchozí modely. „Řeší bezpečnost sekundárních událostí, jako jsou rychlá síňová akce a její komplikace, z níž je, abych uvedl ty nejtěžší, třeba cévní příhoda mozková,“ řekl Libor Kameník z kardiologického oddělení ÚVN. Další výhodou zvláště u mladých pacientů je, že se prodlužuje životnost kardiostimulátoru. „Z pěti až deseti let se prodlužuje na dvanáct až sedmnáct let,“ uvedl Kameník.

Přenosná jednotka podobná mobilnímu telefonu automaticky přenáší v pravidelných intervalech informace o zdravotním stavu pacientky a o technickém stavu kardiostimulátoru. Ošetřující lékař má on-line aktuální informace o průběhu léčby a možných změnách srdečního rytmu. Přístroj sám také umí nepravidelný chod srdce srovnat.

Video Rozhovor s Liborem Kameníkem
video

Rozhovor s Liborem Kameníkem

Rozhovor s Liborem Kameníkem

PP 6. 1. 2010

Reportáž Markéty Hýlové

Systém dálkového sledování mají v Praze také Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny. Evropská kardiologická společnost doporučuje, aby se takový monitoring stal součástí léčby lidí s poruchou srdečního rytmu. Pacienti se s ním prý cítí bezpečně a jsou klidnější, že při problémech nezůstanou bez pomoci.

První aplikace nového přístroje proběhla bez komplikací

Dopoledne byli operováni první dva pacienti. „Prvním pacientem je pětapadesátiletá žena, druhým zhruba sedmdesátiletý muž. Pro oba je to už jejich druhý kardiostimulátor. Nový typ je pro jejich poruchu výhodnější,“ uvedl Kameník.

První operace trvala půl hodiny. „U pacientky jsme po devíti letech provedli výměnu původního kardiostimulátoru. Tento výkon je relativně jednoduchý. Otevřeme kožní kryt, otevřeme kapsu kardiostimulátoru a odšroubujeme elektrody, připneme k novému kardiostimulátoru a všechno dáme do původního stavu,“ vysvětlil operatér Libor Kameník.

České zdravotní pojišťovny hradí voperování kardiostimulátoru i samotný přístroj, který podle typu stojí od 40 000 do 135 000 korun. Nehradí dálkové sledování, to platí výrobce. V Německu už odborníci na základě dat o výhodnosti dálkového sledování prosadili, že tamní zdravotní pojišťovny telemonitoring hradí.

Kardiostimulátor na rentgenu
Zdroj: Wikipedia.org