Pražské metro C dvakrát stálo – hledal se pes, potom i člověk

Praha – Pražské metro na lince C dnes dvakrát nejezdilo. Po dopolední hodinové výluce v severní části trasy musel dopravní podnik odpoledne přerušit provoz v celé její délce. Na severu Prahy se dopoledne zatoulal do tunelu pes, během pátrání po něm nejezdilo metro asi dvě hodiny mezi stanicemi Ládví (později i Nádraží Holešovice) a Letňany. Z tunelu nedaleko stanice Vyšehrad museli kolem čtvrté odpoledne záchranáři vyprostit muže, který zkolaboval. Metro během záchranných prací stálo asi dvacet minut.

Devětašedesátiletý muž vběhl na Vyšehradě do tunelu, kde zkolaboval. Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové byl v době, kdy dorazili záchranáři, v bezvědomí. Lékař ale nepotvrdil původní podezření, že ho zasáhl elektrický proud. „Nenašel známky popálení,“ uvedla mluvčí. S podezřením na neurologický zdravotní problém byl muž hospitalizován na Karlově náměstí.

Pes vstoupil do tunelu metra kolem desáté hodiny ve stanici Prosek a zamířil na Střížkov. Soupravy tak končily na Ládví. O 45 minut později se pes dostal do tunelu mezi stanicemi Ládví a Kobylisy. Vlaky metra tak jezdily pouze do stanice Nádraží Holešovice a na zbytku trasy zajišťovaly dopravu náhradní autobusy. Psa se podařilo odchytit až kolem půl dvanácté, a vlaky se tak začaly rozjíždět před polednem.

Podle Evy Dydové z tiskového odboru dopravního podniku pes běžel tunelem ze stanice Prosek směrem do centra, pak se obrátil nazpátek. „Když se střetne metro s čímkoli, zastaví se. Kromě toho jde o živého tvora,“ vysvětlil tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený důvod výluky.

Škody, které tím dopravní podnik utrpěl, lze prý vyčíslit velmi složitě. „Radíme se s právníky, jak postupovat dál,“ řekla Dydová. Nejdřív se ale musí zjistit majitel psa.