Po Praze na vozíčku bez bariér? Lepší, ale pořád ne dobré

Praha – Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy si v rámci projektu Jedeme v tom s vámi vyzkoušeli jízdu různými částmi české metropole na invalidním vozíku. Tímto happeningem se snaží upozornit na úskalí a bariéry pohybu pro lidi k němu připoutané, kteří cestu Prahou na vozíku absolvují každodenně. Erik Čipera z občanského sdružení Asistence, které na projekt dohlíží, ve Studiu ČT24 připustil, že pohyb po Praze je pro vozíčkáře stále snazší, ovšem ideál bezbariérového prostředí zůstává stále v nedohlednu.

Studentka katedry speciální pedagogiky Ivana Kabátková, která si jízdu na vozíčku Prahou vyzkoušela na vlastní kůži, ve Studiu ČT24 řekla, že při přepravě zůstává jen s cizí pomocí dostupné především MHD včetně stanic metra. Ze své cesty přidala ještě zážitek z obchodního centra, kde čekala delší dobu na uvolnění záchodu pro invalidy zdravým člověkem.

Erik Čipera:

„Praha už slíbila, že v následujících letech zpřístupní další stanice metra. Letos to budou 3 roky, co byl otevřen poslední výtah na starší stanici metra a takové mezery si nemůžeme dovolit.“

Video Erik Čipera a studentka Ivana Kabátková ve Studiu ČT24
video

Erik Čipera a studentka Ivana Kabátková ve Studiu ČT24

Erik Čipera a studentka Ivana Kabátková ve Studiu ČT24

PP 11:15, 06.01.2009

Reportáž Barbory Jelínkové

Čipera uvedl, že problém je s osobními asistenty, kteří mohou vozíčkářům pomoci zdolat bariéry po cestě do škol, na úřady a do veřejných institucí. Nedostatek těchto asistentů přičítá Čipera nedostatečnému financování sociálních služeb. „Nebudeme si nalhávat, že právě toto omezuje další rozvoj při poskytování služeb, tak to prostě je,“ řekl Čipera.

Bariéry pro vozíčkáře
Bariéry pro vozíčkáře