Za udušení své dcerky půjde matka na šest let do vězení

Praha – Pražský vrchní soud poslal na šest let do vězení Lucii Rokošovou, která v roce 2002 udusila látkovou plenou svoji čtrnáctidenní dcerku. Žena se u soudu hájila tím, že byla v době činu nepříčetná a své dítě nechtěla zabít, ale jen umlčet. Podle soudce musela poznat, co svým činem způsobí, zároveň ale uznal, že byla rozrušená, zmatená a nepříčetná. Vrchní soud proto využil možnosti, kterou dává nový trestní zákoník, a čin překvalifikoval na zabití. Rokošové se tak o dva roky snížil trest, který jí uložil Městský soud v Praze. Případ se táhl více než sedm let.

„Máme za to, že situace, ve které obžalovaná byla, byť není typická, tak ale umožňuje užití tohoto nového ustanovení trestního zákoníku,“ uvedl soudce Vrchního soudu v Praze Jiří Lněnička. Odvolací senát pražského vrchního soudu se případem nezabýval poprvé - v minulosti ženě dvakrát uložil osmiletý trest vězení. Obžalované se však zastal nejprve Ústavní a pak i Nejvyšší soud.

Rokošová si trest si odpyká ve věznici s dozorem. Odsezeno už má ale tři a půl roku, a tak může bojovat o to, aby do vězení už nemusela. Její obhájce Pavel Kavinek potvrdil, že bude žádat o podmíněný odklad výkonu trestu. „Už se trápím takhle docela dost dlouho a celá moje rodina. Mě to strašně mrzí… a je toho už moc,“ řekla ČT Rokošová.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Žena se po činu zhroutila

Tragédie se odehrála v pronajatém bytě, kde žena kvůli pláči dcery probděla celou noc. Šlo o první noc po dvou týdnech od narození dítěte, kterou trávila celá rodina pohromadě. Předtím žena pobývala u své matky, která jí pomáhala zvládnout péči o novorozeně. Ačkoliv u ní chtěla setrvat déle, otec dítěte trval na tom, aby se jeho manželka vrátila domů. Ráno po probdělé noci přistoupila vyčerpaná matka k postýlce, přeloženou látkovou plenou přikryla dceři celý obličej a několik minut tlačila oběma rukama na nos a ústa. Po činu se zhroutila a dlouhou dobu strávila v péči psychiatrů.