ČD slibují masivní modernizaci vagonů

Praha – Modernizaci vozů pro vlaky Intercity a Eurocity a revitalizaci rychlíkových vagonů plánují České dráhy. Během následujících tří až čtyř let by mělo obnovou projít asi tisíc vozů, letos chtějí ČD do revitalizací a modernizací investovat zhruba miliardu korun. Dráhy oznámily, že do jara vyhlásí výběrová řízení. Podobné plány ovšem měly ČD i loni, zrealizovat se je ale nepodařilo.

Do konce letošního roku má podle plánů Českých drah projít modernizací 58 vozů určených pro expresní vlaky kategorií Intercity a Eurocity. Měly by dostat klimatizaci a uzavřený odpadní systém, do každého vagonu chtějí ČD vložit asi 15 milionů korun. Klimatizované by potom měly být již všechny vozy, které dopravce nechal pro vlaky IC/EC zrekonstruovat ze starých rychlíkových vagonů ve druhé polovině 90. let. Prvních 40 jich prošlo podobnou rekonstrukcí v letech 2008 a 2009.

Rychlíkové vagony ze 70. let minulého století by se měly letos ve větší míře dočkat úpravy, kterou dráhy zprvu označovaly za humanizaci, nyní již hovoří o revitalizaci. „Půjde především o přečalounění sedáků, výměnu koženky za příjemnější textilní potahy, výměnu podlah, opravu oken a WC nebo obnovu vnitřních stěn,“ popsal náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek. Revitalizace jednoho vagonu má stát průměrně milion korun. Během roku jich chtějí dráhy opravit asi sto.

ČD již vypsaly výběrové řízení na opravu 66 vozů pro motorové soupravy a avizovaly, že připraví rekonstrukci i některých dalších typů vozů.

Podobné plány ohlásily dráhy i loni, kdy chtěly nakoupit ojeté vagony od zahraničního železničního dopravce a nové motorové jednotky. Vyhlášení výběrových řízení bylo několikrát odloženo. Motoráky se nakonec nepodařilo sehnat, výsledek tendru na ojeté vozy ze zahraničí dráhy dosud neoznámily.