Na Liberecku je pro nákladní auta „tajně“ zpoplatněna silnice I/35

Liberec – Nákladní dopravci v Liberci doplácejí na nepečlivost státních úředníků. Ti se rozhodli zpoplatnit silnici I/35 v celém úseku, v němž je dvouproudá – tedy z Liberce až do Bílého Kostela nad Nisou. Řidiči aut těžších než 3,5 tuny se o tom ale dozvědí teprve na přivaděči, odkud se již nemohou vrátit. Stát tak může na pokutách snadno přijít k desetitisícům korun. Sám ale porušuje zákon – umístění značek totiž musí schválit kraj, na který se ministerstvo dopravy, resp. Ředitelství silnic a dálnic neobrátilo.

Silnice z Liberce do Bílého Kostela byla pro auta těžší než 3,5 tuny zpoplatněna od 1. ledna. Vyhláška, která mýto zavedla, vyšla pouhý den předem, takže o nutnosti mít nainstalovaný přijímač pro mýtný systém leckdo dosud neví.

Hlavním problémem je ale umístění značek, které upozorňují na zpoplatněný úsek – jsou až na přivaděči k dvouproudé silnici, z něhož se již nelze vrátit a přijímač dokoupit. „Značka je na poslední chvíli a už se nedá sjet. Musí se pokračovat – a jsou to potom velké pokuty,“ upozornil jeden z řidičů kamionů.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Jediný, kdo může situaci změnit, je stát, kterému silnice I. třídy patří. Ten nechce nic měnit a dát značky do míst, odkud se ještě lze vrátit. „Není to standardní řešení označení mýtných úseků. V tuto chvíli o tom neuvažujeme,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Umístění značek je ovšem problematické. Stát ho totiž neprojednal z Libereckým krajem, což podle zákona musí. Dopravní značení tak stojí u silnice I/35 načerno. „Jsme si této situace vědomi. Jedná se o provizorní řešení,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Podle kraje změna postihne hlavně menší dopravce, kteří vlastní třeba jen jedno auto a změnu zákonů jim nehlídá firemní právník.