Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu v krvi 0,9 promile sedmkrát větší než u řídícího abstinenta. V případě 1,4 promile je hrozba havárie 31krát větší, nad 1,5 promile 128krát. Kromě soudů v Česku pijící řidiče trestají také správní úřady – v případě, že hladina alkoholu nepřesáhne výši 0,9 promile. Od října 2007 do října 2008 policie přistihla 14 165 řidičů pod vlivem alkoholu, správní úřady však pokutou a odebráním bodů potrestaly jen 9809 z nich.
Problémem nového opatření zavádějící povinnou dýchací zkoušku při každé kontrole vozidla však může zkomplikovat nedostatek měřicích přístrojů. Například v náchodském okrese mají policisté 16 přístrojů, které měří alkohol. Ve dne je v terénu až patnáct hlídek současně. Po půl roce musí každý přístroj na povinné cejchování, které trvá dva až tři týdny. Při takové půlroční periodě se tedy může stát, že přístrojů nebudou mít vždy dostatek.

Reportáž Luboše Rosího
Reportáž Luboše Rosího
U - 06.01.09
Události, komentáře o alkoholu za volantem
Podle vedoucího náchodského dopravního inspektorátu Pavla Hlaváče má hlídka v takovém případě použít detekční trubičky spojené s odběrem krve. Samotné dechové trubičky jsou ale neprůkazné a pouze informativní. Policie proto přichází také s bezdotykovým alkoholtesterem, který vzorky odebírá z dechu pouze v blízkosti řidiče – tedy bez přiložení k ústům.