Squatteři z Albertova dostali podmínky a prospěšné práce

Praha - Patnáct squatterů, kteří loni v září obsadili dům na Albertově, dostalo podmíněné tresty a obecně prospěšné práce. Tři cizinci jsou také vyhoštěni. Rozsudek zatím není pravomocný, všichni se na místě odvolali. Za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru hrozily squatterům až dva roky vězení.

„Obsazení domu jiného za situace, jakou oni prezentovali, prostě možné není, to zákon nedovoluje,“ uvedl pro ČT soudce Milan Rossi. Squatteři se hájili, že se v domě na Albertově neplánovali zdržovat dlouhodobě - chtěli prý jen upozornit veřejnost na problém opuštěných a chátrajících budov. „Dochází tady k devastaci památek, které jsou zneužívány ke spekulaci s nemovitostmi,“ řekla jedna z účastnic řízení Lenka Kužvartová. Státní zástupkyně Zuzana Falberová považuje tresty za adekvátní.

Příznivci squattingu obsadili 12. září dům bývalých lázní na rohu ulic Apolinářská a Na Slupi po demonstraci na podporu squatterství. Budovu hned obklíčili policisté, další den zasáhli.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Tresty pro squattery

  • šest squatterů dostalo dvouměsíční podmínku se zkušební dobou jeden rok
  • čtyři dostali trest 100 hodin obecně prospěšných prací
  • dva dostali trest 80 hodin obecně prospěšných prací
  • tři cizinci dostali dvouměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok a vyhoštění z ČR na 18 měsíců

Soud dvaadvaceti zadrženým lidem původně uložil podmíněné tresty vězení nebo veřejně prospěšné práce. Patnáct z nich se ale odvolalo. Shodují se totiž na tom, že zásah policistů byl nepřiměřený a budova je ve stavu, kdy představuje nebezpečí pro okolí.