Jízda s kočárkem na eskalátoru je pouze na vlastní nebezpečí

Praha – Při vjíždění s dětským kočárkem na eskalátor tak lidé činí na vlastní nebezpečí. Při případné nehodě by se jim to mohlo prodražit. Na problém upozornil včera server Aktuálně.cz. Podle normy Evropské unie by totiž měly být všechny eskalátory, které fungují od února 2009, označeny tak, aby bylo patrné, že se na ně s kočárkem nesmí. Tento týden byl na eskalátorech v pražském metru zraněn čtyřletý chlapec, jehož rodina se rozhodla podat na Dopravní podnik trestní oznámení.

„Mám dvě malé děti a neřídím automobil, takže mám s eskalátory MHD dost zkušeností,“ prohlásila Ivana Dolejší z centra Nová Trojka. Mnoho stanic metra nemá zřízen výtah, a jediný vstup je tedy po eskalátorech. Že by se kočárky na eskalátorech zakázaly, to si Dolejší neumí představit. „Tuto trasu denně absolvují stovky matek a jinou alternativu nemají,“ konstatovala matka dvou dětí.

Řešením mohou být výtahy nebo šikmé eskalátory

Video Rozhovor s Ivanou Dolejší, Ondřejem Pečeným a Pavlem Hallou
video

Rozhovor s Ivanou Dolejší, Ondřejem Pečeným a Pavlem Hallou

Norma Evropské unie se Dopravního podniku zatím netýká. V případě nutnosti výměny eskalátoru bude ovšem třeba situaci řešit. „Bude nutné zařídit celkovou bezbariérovost metra – na řadu přijdou výtahy nebo šikmé eskalátory,“ řekl Ondřej Pečený, mluvčí Dopravního podniku. Umožní se tak lepší přístup do metra i hendikepovaným cestujícím.

Nová norma se týká například Hlavního nádraží v Praze, kde jsou eskalátory postaveny nově. Eskalátory, které by se měly novou normou řídit, byly uváděny do provozu po 1. únoru 2009. Instalovány byly již i v Ústí nad Labem či Ostravě. „Všechny naše eskalátory byly v provozu ještě před datem platnosti nové normy EU,“ podotkl Pavel Halla, mluvčí SŽDC. Jsou to podle něj nejmodernější eskalátory, neporovnatelné se staršími technologiemi.

Dopravní podnik se brání - ruské eskalátory jsou podle něj v pořádku

Tento týden byl zraněn v pražském metru malý chlapec, jehož rodina se hodlá bránit a podat trestní oznámení na Dopravní podnik. „Problém je, že ty ruské eskalátory jsou také podle nějaké normy, která je platná dodnes, a ty schody jsou naprosto v pořádku,“ tvrdí Pečený. Nelze podle něj tvrdit, že schody vyrobené před 25 lety jsou nebezpečné.