Do neděle nasněží víc jak půl metru sněhu

Praha - Do neděle může místy nasněžit až 60 centimetrů sněhu. Husté sněžení začne podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek dopoledne, sněžit pak bude až do konce týdne. Na silnicích proto hrozí sněhové jazyky a závěje, na Moravě a ve Slezsku může být i náledí. Meteorologové očekávají kalamitní situaci, výpadky proudu, na horách může být vyhlášeno lavinové nebezpečí.

Sněžení začne v pátek dopoledne v jižních Čechách, postupně se rozšíří na celé území a úplně ustane až v pondělí ráno. Sníh by se přitom měl udržet, následujících osm dní by totiž nejvyšší denní teploty neměly vyšplhat nad minus tři stupně Celsia. V noci pak může rtuť teploměru spadnout až k minus osmi, o víkendu se ale noční teploty přiblíží těm denním.

Pokud budou muset řidiči vyjíždět, neměli by kromě sněhových řetězů zapomenout i na nářadí k případnému vyhrabávání vozidla. Pravděpodobně prý dojde i k problémům se zásobováním, zdravotnickými službami a dodávkami elektřiny. Horské turisty také odborníci nabádají, aby sledovali informace Horské služby o případném lavinovém nebezpečí. Sníh v kombinaci s větrem a mrazem může totiž při túrách rychle způsobit omrzliny nebo dokonce umrznutí.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Pozor na zamrzlé rybníky

Na sněhovou kalamitu se chystají i pražští silničáři. Podle jejich předpovědi od pátečního dopoledne do večera napadne osm až 20 centimetrů
sněhu, v noci také hrozí námraza. Technická správa komunikací vyhlásila pohotovost.

Přestože by mělo mrznout, bruslaři by si měli dát pozor na zamrzlých rybnících. Povodí Vltavy vydalo varování před vstupem na zamrzlé vodní hladiny nádrží a řek, lidé prý totiž často nerespektují rizika s tím spojená, a proto se na zamrzlých vodách zraní.

Bruslení
Bruslení