Vědci v Brně prozkoumají souvislost prostředí s nemocemi

Brno - Vědci v Brně budou zkoumat souvztažnosti mezi kvalitou životního prostředí a nemocností obyvatelstva. Na záměr získala Masarykova univerzita 636 milionů korun z evropských fondů. Za peníze postaví nový pavilon, vybaví ho přístroji a v prvních letech jeho práce zaplatí i odborníky. V chystaném centru CETOCOEN by jich mělo pracovat 50. Část z nich se už výzkumu v Brně věnuje, univerzita chce ale lákat další, zejména umožnit návrat českým expertům ze zahraničí. Novinářům to dnes řekli tvůrci projektu.

Podle autorů záměru existuje v ČR mnoho průzkumů i souborů dat jak o nemocnosti, tak o životním prostředí. Dosud se však na ně příliš nehledělo ve vzájemných souvislostech. V Brně na propojování obou sfér experti začali pracovat, zpřístupnili například stránky http://www.svod.cz/, kde si každý může najít informace o rozšíření zhoubných nádorů. Nový projekt má práci rozšířit a prohloubit.

Podle ředitele Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity Ladislava Duška má například odpovědět na otázku, zda životní prostředí zvyšuje onkologickou nemocnost v Plzeňském kraji. Jen rakovinou tlustého střeva a konečníku nebo ledviny tam onemocní výrazně víc lidí než v jiných krajích. „To je věc, která mě nejvíc trápí, protože ve všech statistikách jde Plzeň výrazně nad Českou republiku. A protože je ČR sama o sobě na předních místech na světě, tak Plzeň je ještě o tři koňské délky před ní. A otázka, co za to může, je opravdu na místě,“ uvedl Dušek.

Video Ředitel projektu CETOCOEN Ivan Holoubek ve Studiu ČT24
video

Ředitel projektu CETOCOEN Ivan Holoubek ve Studiu ČT24

Ředitel projektu CETOCOEN Ivan Holoubek ve Studiu ČT24

s 14:45, 07.01.2009

Reportáž Petra Malého

Výkonná ředitelka projektu CETOCOEN Jana Klánová:

„Náš výzkum musí být zaměřený na spolupráci s aplikačním sektorem, třeba s nemocnicemi, se státní správou, s privátní sférou.“

0

Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala:

„Univerzita získala přes 600 milionů korun, ta nejviditelnější investice bude vybudování nového pavilonu v univerzitním areálu v Brně-Bohunicích.“

Zjištěním odborníků by se měly řídit podniky

Vědci se v novém centru budou zabývat i toxickými látkami a jejich působením. Věnovat se budou i starým ekologickým zátěžím. Podle ředitele výzkumného centra RECETOX Ivana Holoubka budou zjišťovat například to, proč mají české ženy v mateřském mléku stále nejvíc polychlorovaných bifenylů z celé Evropy.

Podle Holoubka by informace, které vědci získají, využily podniky. Podle doporučení odborníků by mohly upravit svou práci, aby unikalo méně škodlivin  do prostředí i míst, kde pracují zaměstnanci. Data jsou podle něj důležitá i pro státní správu a samosprávu, která rozhoduje nejen o rozvoji, ale i o starých ekologických zátěžích. „Jsou to všechno jacísi duši minulosti. Je tady něco, co jsme před lety používali a nevěděli jsme, jaké to může mít dopady. Teď nás to stojí stovky miliard, abychom se toho zbavili,“ uvedl.

Výzkum
Výzkum
Více fotek
  • Výzkum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134411.jpg
  • Jana Klánová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134409.jpg