Právník z kauzy Diag Human dostal 4 roky za zpronevěru

Brno - Právník Zdeněk Nováček, známý z kauzy Diag Human, půjde za zpronevěru na čtyři roky do vězení. V cele ale možná nakonec bude ještě déle. Zákon totiž porušil v době, kdy byl v podmínce za jinou zpronevěru. K dnes udělenému trestu by se tak mělo přičíst ještě 2,5 roku z dřívější podmínky. Podle mluvčí soudu Soni Nováčkové je více než pravděpodobné, že se tak skutečně stane. O prodloužení trestu ale musí ještě rozhodnout soud. Dnešního jednání se Nováček neúčastnil. Proti verdiktu se může odvolat ke Krajskému soudu v Brně. Nad Nováčkem zlomila hůl i advokátní komora, která ho k lednu 2009 vyloučila.

Státní zástupce vinil Nováčka z toho, že si přisvojil peníze, které mu dala do úschovy pětice jeho klientů kvůli prodeji nemovitostí, dohromady dva a půl milionu korun. „Jakmile k převodu nemovitosti a změně vlastnického práva došlo, domáhali se vrácení těchto finančních prostředků, on jim však vrátil jen část a zbytek použil ve svůj prospěch,“ potvrdil už dříve mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský. Podle svého advokáta Pavla Holuba nechtěl Nováček nikomu způsobit finanční újmu. Je prý ale vydírán, proto potřeboval peníze, kterých se mu nedostávalo.

Brněnský městský soud už loni potrestal právníka 2,5 roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Nováček vystupoval před lety jako advokát při prodeji dvou pozemků v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Manželé Sochorovi za ně Janu Křipačovi zaplatili přes 1,1 milionu korun. V transakci pomáhal Nováček, který peníze od Sochorových převzal do právní úschovy, Křipačovi je pak sice vyplatil, ale až po roce a čtvrt, což je nezákonné.

Jeho jméno se ale začalo v médiích přetřásat v roce 2003. Neznámému rozvodovému právníkovi tehdy bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková dohodila výnosnou práci. Nováček zastupoval stát ve sporu s firmou Diag Human obchodující s krevní plazmou, za právní služby dostal deset milionů korun. Kdyby za stát spor vyhrál, obdržel by podle smlouvy dokonce 170 milionů korun. Smlouvu mu ale vypověděl ministr zdravotnictví. Součková kvůli tomu čelí obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Marie Součková se svým obhájcem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24