Pitrův komplic dosáhl zrušení šestiletého trestu

Praha - Městský soud v Praze bude muset znovu projednat případ Vratislava Romanovského odsouzeného spolu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem za daňové trestné činy. Na základě jeho stížnosti zrušil pravomocný rozsudek z roku 2006, kterým ho pražský vrchní soud poslal na šest let do vězení. Podle mluvčí městského soudu Martiny Lhotákové musel soud po zrušení rozsudku Romanovského propustit. Muže zadržela německá policie loni v prosinci. Jako uprchlý byl stíhán už před vynesením pravomocného verdiktu. Soudce ho proto zároveň opět poslal do vazby, aby nemohl odcestovat.

Případ daňových deliktů se týkal podnikatele Pitra, Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátky, Milana Jungra a Romanovského. Obžaloba je vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Pražský vrchní soud pak tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, loni soud trest odpustil.