Plzeňská práva nakonec jména hříšníků zveřejní

Plzeň - Rektor Západočeské univerzity Josef Průša dnes slíbil, že zveřejní jména lidí, kteří na škole podezřele a nestandardně získali titul. Reagoval tak na ostrou kritiku, kterou vyvolalo jeho včerejší vyjádření pro Českou televizi o tom, že se škola bude bránit zveřejnění jmen hříšníků z plzeňských práv. Pokud by se tak nestalo, Transparency International i studenti plzeňských práv by zahájili protesty. Spor o informace by se mohl dostat také k soudu.

„Jména zveřejníme poté, co dotyčné oslovíme. Tajit je v žádném případě nebudeme,“ řekl dnes Průša. Podle něj zatím není jasné, zda škola vydá kompletní seznam nebo jména uveřejní postupně. Na tom trvá i ředitel Transparency International v ČR David Ondráčka: „Jména je nutné zveřejnit i za cenu rizik potenciálních žalob. Pokud k tomu nedojde, budou vznikat fámy, vytvářet se umělé seznamy, začnou se očerňovat lidé, kteří se studiem možná problém vůbec neměli. Kauza nesmí skončit tím, že se něco ututlá.“

Člen akademického senátu:

„Žádám od rektora analýzu, která nepodléhá utajení a je za veřejné peníze. Pokud mi ji nedá, budu ji žádat dle zákona o informacích a pak soudně. Stejně tak chci jména.“

Včerejší rektorovo vyjádření vyvolalo řadu kritik. „Pan rektor skutečně říkal, že se bude bránit zveřejňování jmen,“ uvedl člen senátu plzeňských práv Martin Marek. Postup vedení ZČU i prověřovací komise je pro něj zklamáním. „Nejdříve měla být jména v půlce prosince, poté v půlce ledna, nyní rektor říká, že na jaře,“ uvedl. Podle něj není nač čekat, když už univerzita zná jména hříšníků minimálně z doktorského studia. Rektora proto požádá o konkrétní závěry komise, konkrétní jména. Znát chce také analýzu, již pro ZČU zpracoval advokát Karel Čermák. „Analýza nepodléhá utajení, je za veřejné peníze. Pokud mi to nedá, budu žádat dle zákona o informacích a pak soudně. Stejně tak chci jména,“ dodal.

Jména chtějí znát i Dvořáková a Pospíšil

Na téma zveřejnění jmen bude s rektorem jednat děkan fakulty Jiří Pospíšil. „Absolutně nesouhlasím, aby nebyla zveřejněna,“ řekl. Pokud chce škola očistit pověst, musí jasně říci, kdo získal nestandardně titul. „Kauza školu příliš poškozuje a nemůžeme si dovolit luxus toho, že informace nezveřejníme,“ dodal. Stejně tak chce tlačit na zveřejnění jmen šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková, která zároveň doporučila proti hříšníkům použít etickou komisi.

Informace o odlišných vyjádřeních rektora posilují i různé spekulace. V nejbližších dnech ZČU zveřejní zprávu k šetření 830 absolventů rigorózního řízení. „Pochybení by se mohlo týkat obrovského množství lidí, a to i velmi vlivných. Tlak na ututlání jmen by mohl souviset právě s tímto,“ potvrdil jeden z vysokoškolských pedagogů.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24