Písek zavádí čipové karty pro MHD, ostuda jako v Praze z nich prý nebude

Písek – Cestující v městské hromadné dopravě v Písku se učí používat nově zavedené čipové karty. Část z nich se bojí, že jde o zbytečný projekt, jiní je naopak vítají. Odpadá tradiční nákup jízdenek a kuponů a časem by měly být elektronické jízdenky i levnější než ty běžné. Karty jsou navíc přenosné, takže si je mohou půjčovat například rodinní příslušníci. Náklady nepřesáhly půl milionu korun a problém jako v Praze s kartami Opencard na jihu Čech neočekávají.

Písecké autobusové nádraží je jedno z míst, kde čtvrtý den za stokorunu vystavují čipové karty, dnes do nich také začali ukládat první kredity. „Minimální částka je 50 korun,“ sdělila Vladimíra Procházková z infocentra na píseckém autobusovém nádraží.

Karty v autobusech dopravci zatím testovali, zítra ráno se systém rozběhne. Elektronické snímače začnou odečítat první koruny od cestujících za jízdné. Někteří z nich však čipovou kartu příliš nevítají. „Jsou to vyhozené peníze. Kdyby prodávali všude jízdenky, jak mají, tak je to bez problému,“ uvedl jeden z cestujících v píseckém městském autobusu.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Čipová karta má velkost běžné platební karty, obsahuje identifikační údaje cestujícího, slevy podle věku a záznam o předplaceném kreditu. „Co se týče dobíjecích míst, máme tři místa, která v Písku fungují,“ uvedl Karel Coufal, ředitel společnosti ČSAD Autobusy provozující MHD v Písku.

Při ztrátě se karta zablokuje a její majitel si nechá přehrát kredit na novou. Písecká radnice chce postupně omezit běžné papírové jízdenky.

Nový systém stál radnici půl milionu korun, město se o náklady podělilo s dopravci. Během příštích měsíců chtějí zjistit obsazenost linek. „Díky tomuto systému dokážeme lépe plánovat dopravu,“ poukázal Coufal.

Zkušební provoz elektronických karet potrvá půl roku. Poté se mohou cestující těšit na změny, které jim zpříjemní cestování s kartou – jízdné by mělo být od července levnější než s běžnými papírovými lístky.