Podvodník lákal na nízké ceny aut

Praha – Kriminalisté dopadli internetového podvodníka, který své oběti okradl víc než o půl milionu korun. Na síti nabízel ojetiny za bezkonkurenční ceny a vybíral zálohy. Auta ale nikdy nikomu nedodal. Muž, který vystupoval pod jménem Jaroslav Nový, nabízel auta na běžných portálech. Od ostatních inzerentů se ale lišil, nabízel totiž auta za cenu až o třetinu nižší.

 

„Pachatel inzeroval na internetových portálech aauto, sauto.cz. Zájemců bylo celkem 74. Pachatel vyžadoval zálohu na každé vozidlo,“ uvedl vyšetřovatel Jan Vávra. Zálohy se většinou pohybovaly od čtyř do čtyřiceti tisíc korun. Vypočítavý podvodník si tak během necelého čtvrt roku přišel celkem na půl milionu korun.

„Prezentoval se jako policista, který to zařizuje. Do telefonu vystupoval seriózně, klidný hlas, sympatický,“ uvedl jeden z poškozených. Poškození se se svými penězi mohou pravděpodobně rozloučit. Podvodník je totiž stihl utratit.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Odborníci upozorňují, že podobné případy se nestávají jen s ojetými auty, ale i různým luxusním zbožím nebo třeba exotickými zvířaty. Za falešné inzeráty hrozí podvodníkům trest odnětí svobody od dvou do sedmi let. Zpětná vymahatelnost peněz bez předběžné smlouvy je ale skoro nemožná.