Další trest pro Pitra - celkem si má odsedět šest let

Praha – Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dostal kvůli obchodům s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny šest let vězení. Dnešní rozsudek není pravomocný, jeho advokát považuje skutek za promlčený, a proto se odvolal. Pitr byl v roce 2006 odsouzen k pětiletému vězení za daňové delikty. Od té doby se skrývá v zahraničí. Soud dnes potrestal i Michala Zouhara, kterému uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Muži podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Pitra soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Zouhara pak z pomoci k tomuto trestnému činu. Předchozí pětiletý trest soudkyně zrušila a vynesla nový, souhrnný. Pitr by si tak měl odpykat za mřížemi celkem šest let.    

Pitrův obhájce Daniel Tetzeli:

„Považuji rozhodnutí za chybné z toho důvodu, že soud nepřihlédl k nové úpravě promlčení, účinné od prvního ledna 2010.“

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Oba muži podle obžaloby uzavřeli koncem června 2000 smlouvy o prodeji akcií Setuzy a Milo Surováren z majetku společnosti Agrocredit firmě Invest Oil Bohemia (IOB) celkem za 750 milionů korun (402 549 akcií Setuzy za 120 milionů korun, 589 akcií Mila za 630 milionů korun). Smlouvy za kupující společnost podepsal podle spisu Zouhar, který byl v představenstvu IOB, a za prodávající firmu předseda představenstva Agrocreditu Pitr. IOB měla peníze uhradit do 60 dnů, to se ale podle obžaloby nestalo. Následně bylo ke smlouvám podle spisu vydáno několik dodatků, kterými se podle žalobců odsouval termín splatnosti postupně až na konec roku 2000.

Dva měsíce po převodu cenných papírů, 29. srpna, byl Zouhar podle spisu zvolen jediným členem představenstva Českomoravské finanční a leasingové (ČMFL), která Agrocredit vlastnila. O den později pak byla podle obžaloby uzavřena dohoda, podle níž měly akcie ČMFL sloužit jako záruka v případě, že by IOB Agrocreditu za cenné papíry Setuzy a Milo Surováren nezaplatila. Agrocredit nakonec od IOB podle spisu obdržel místo tři čtvrtě miliardy korun akcie ČMFL, které měly v té době podle žalobkyně tržní hodnotu maximálně 1,2 milionu korun. Oba muži podle ní způsobili Agrocreditu škodu přesahující 704 milionů korun.

Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Obchody Tomáše Pitra a Michala Zouhara
Obchody Tomáše Pitra a Michala Zouhara
Více fotek
  • Obchody Tomáše Pitra a Michala Zouhara autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1348/134735.jpg
  • Michal Zouhar autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1348/134765.jpg