Paroubek doporučil hejtmanům nežádat vrácení pojistného

Praha – Omyl zákonodárců se českému státu pořádně prodraží. O vrácení pojistného na sociální zabezpečení za první polovinu roku 2007 již zažádalo přes sedmdesát českých firem a stovky dalších o tomto kroku uvažují. Ze zákona v první polovině roku 2007 vypadlo ustanovení, z čeho se pojistné počítá. Soud dal následně za pravdu firmě, která odmítla pojistné zaplatit. Politici se snaží zaměstnavatele od hromadného podávání žádostí o vrácení pojistného odradit. Hrozí totiž, že si stát peníze následně vybere jinde, a to zvýšením daní či samotného pojistného.

„Víme už nejméně o padesáti firmách, které si žádost podaly,“ řekl Tomáš Rozsypal z poradenské firmy Deloitte. Dalších dvacet středních a velkých podniků uvádí například auditorská firma KPMG. Stát se snaží situaci zvrátit kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, který by měl rozhodnout do konce února.

Stát hodlá v případě úspěchu firem zvýšit daně a pojistné

Právníci doporučují firmám počkat s žádostmi až na výsledek kasační žádosti. Podobně učinili i politici. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už včera vyzval hejtmany a starosty ze své strany, aby pojistku nežádali. Stát by potom stejně musel vybrat peníze zpět – na daních a pojistném. Primátor Bohumína Petr Vícha, který sedí za ČSSD v Senátu se ale Paroubkovým doporučením řídit nehodlá. „Když nepožádáme o vrácení, stát nás stejně zinkasuje znovu a budeme na tom tratit,“ myslí si Vícha.