Zelení chtějí posílit kandidátky, o Bursíkovi a Jacques budou jednat

Praha - V Praze se dnes poprvé od prosincového sjezdu Strany zelených (SZ) sešla republiková rada. Zelení chtějí posílit své kandidátky pro sněmovní volby o další osobnosti. Na jejich konečnou podobu si dali čas do 14. února, kdy je bude schvalovat republiková rada. Stranický šéf Ondřej Liška doufá, že se tak do kandidátek dostanou nové, ale prověřené osobnosti zelené politiky. O kandidatuře bývalého předsedy strany Martina Bursíka nebo poslankyně Kateřiny Jacques budou zelení podle Lišky ještě jednat. Republiková rada dnes vyjádřila i nesouhlas s plány společnosti ČEZ na vybudování nové hnědouhelné elektrárny v Prunéřově, která podle Lišky nesplňuje kritéria moderních technologií. Rada také vyzvala vládu, aby na svém pondělním zasedání podpořila poslanecký návrh novely horního zákona.

Kandidatura Bursíka a Jacques je podle Lišky zatím zcela otevřená: „Myslím, že jsou to osobnosti, které do zelené politiky patří.“ Liška podle některých svých výroků v médiích jedná o Bursíkově nominaci s pražskou organizací strany. Její navržený kandidát Petr Štěpánek totiž neuspěl s kandidaturou do stranického předsednictva. Na prosincovém sjezdu zelených Bursík uváděl, že se o své další stranické kariéře rozhodne až po Novém roce podle toho, jak bude práce nového vedení strany odpovídat jeho představám. „Jednání stále probíhají,“ dodala předsedkyně pražské organizace zelených Petra Kolínská.

Spolu s Bursíkem odmítla v podzimních sněmovních volbách, které se nakonec neuskutečnily, kandidovat také jeho partnerka a poslankyně Kateřina Jacques. Nedávno nicméně uvedla, že téma možné kandidatury „nechává otevřené“.

Video Brífink Strany zelených
video

Brífink Strany zelených

Členské příspěvky se zvednou, zelení chtějí být finančně nezávislí

Vedle kandidátek zelení schválili rozpočet strany pro letošní rok. Republiková rada rozhodla o navýšení členských příspěvků kvůli posílení své finanční nezávislosti. Konkrétní čísla má rada představit až v podvečer po skončení svého jednání. Když se zelení chystali na podzimní volby, investovali do kampaně jen několik milionů, což znamená, že nemají velké dluhy. Na přípravě programu spolupracovali s nevládními organizacemi.

Zelení se zabývali i plány společnosti ČEZ na vybudování hnědouhelné elektrárny v Prunéřově. Podle Lišky jsou technologie, které chce společnost využít, překonané a znečišťují životní prostředí: „Myslíme si, že by ČEZ měl revidovat svoje plány, měl by využít modernější technologie a rozhodně ne ty, které navrhuje.“ Ministerstvo životního prostředí by se mělo k projektu vyjádřit příští týden. Republiková rada zelených vyzvala vládu, aby na svém pondělním zasedání podpořila poslanecký návrh novely horního zákona, který má ochránit obce v severních Čechách a v podhůří Beskyd před prolomením těžebních limitů. Zelení odmítli i návrh zákona na ochranu přírody a krajiny, který nyní leží ve sněmovně. Považují ho za nebezpečný, protože má omezit účast veřejnosti ve správních řízeních.