Koleje jsou pod sněhem, vlaky na Brněnsku a Přerovsku nabírají zpoždění

Brno/Přerov – Vlaky na hlavních tratích, které procházejí Přerovem, mají víc než dvouhodinová zpoždění. Špatná situace je také na železnici v okolí Brna. Největší problémy mají regionální i dálkové spoje na tratích Brno–Havlíčkův Brod, Brno–Česká Třebová, Brno–Přerov, Břeclav–Přerov a Přerov–Bohumín. Problémy v Brně komplikují také provoz vlaků na tratích do Jihlavy nebo Uherského Hradiště. Všechny trati jsou přes zhoršené podmínky průjezdné, pokud by se situace změnila, jsou České dráhy připraveny zavést náhradní autobusovou dopravu, uvedla mluvčí společnosti Kateřina Šubová.

Železniční správa kvůli sněhu uzavřela odbočku z Polanky nad Odrou do Ostravy-Vítkovic. ČD tak přesměrovaly oba podvečerní posilové rychlíky jedoucí z Prahy na Ostravsko přes stanice Ostrava-Svinov a Ostrava hlavní nádraží do Bohumína, kde končí. Do Českého Těšína nebo Třince se cestující mohou dostat regionálními vlaky.

Se zpožděním jezdí i mezistátní vlaky ze Saska a Slovenska. Spoje z Rakouska přijíždějí na české území většinou včas, nabírají ale zpoždění na Brněnsku, resp. Přerovsku. Téměř tříhodinová zpoždění měly dva rychlíky z Brna do Ostravy, resp. Olomouce. O hodinu až dvě později jely například Eurocity Polonia z Villachu do Varšavy, EC Odra z Žiliny do Prahy, EC Hungaria z Budapešti do Berlína, EC Jaroslav Hašek z Budapešti do Prahy, EC Jan Jesenius z Hamburku do Budapešti a také většina rychlíků z Ostravy do Brna a z Brna do Prahy a zpět.

V Čechách začaly večer vlaky nabírat zpoždění kromě hlavní trati Praha–Česká Třebová také mezi Prahou a Ústím nad Labem a zhruba půl hodiny zpožděny jezdily také motorové rychlíky Praha–Turnov–Tanvald. Výraznějších zpoždění se nemusí obávat cestující v západních ani jižních Čechách.

České dráhy jsou podle své mluvčí připraveny na kalamitu. Mají připraveny náhradní autobusy, cestující se v případě dlouhého čekání dočkají odpovídajícího servisu. „Pro cestující, kteří budou muset zůstat ve stanicích, zajistíme maximální servis – otevřeme čekárny, budeme zajišťovat teplé nápoje a maximální informovanost našich cestujících,“ uvedla Kateřina Šubová.

Kde hledat informace o zpoždění vlaků