Vojákům se nelíbí výpověď, žalují ministerstvo obrany

Praha – Propuštění vojáci, kteří museli na konci roku armádu opustit, žalují ministerstvo obrany. Nelíbí se jim totiž zdůvodnění jejich propuštění – armáda jim sdělila, že jsou propouštěni z organizačních důvodů. „Nelze propustit vojáky z důvodu organizačních změn, když k žádným změnám nedošlo. Jedná se o pouhé škrtání tabulkových míst bez sebemenší změny organizační struktury,“ uvedl zmocněnec jednoho z vojáků Miroslav Pechát. Ministerstvo obrany žaloby dosud neobdrželo, nechtělo je proto komentovat.

Armádu ke konci roku opustilo 1350 vojáků z povolání a 1381 občanských zaměstnanců, zrušeno bylo také 1728 neobsazených tabulkových míst. Hlavním důvodem byly nutné úspory s ohledem na nižší rozpočet ministerstva obrany, které pro letošní rok dostalo o deset miliard korun méně.

Propuštěným vojákům také vadí, že ministr obrany Martin Barták nařídil nepropouštět nikoho, kdo byl od roku 2007 na zahraniční misi v Afghánistánu. Mluvčí resortu to zdůvodňoval tím, že tito vojáci dostali nejlepší výcvik a mají nejvyšší zkušenosti.  

Snižování počtu zaměstnanců oznámil Barták loni v létě. Tehdy vyšlo najevo, že kvůli vládním úsporným opatřením se sníží i rozpočet obrany. Ještě v roce 2008 přitom vláda odsouhlasila střednědobý výhled rozpočtu resortu s limitem pro rok 2010 o více než deset miliard vyšším. Nakonec se obrana letos bude muset spokojit zhruba se 49 miliardami korun.   

Úspory v armádě se zatím příliš nedotýkají nákupů vojenské techniky. Ministerstvo obrany v prosinci podepsalo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za více než 3,6 miliardy korun. Zastaven nebude ani nákup 107 transportérů Pandur II, za které vojáci v příštích letech zaplatí celkem 14,4 miliardy korun. Armáda má mimo jiné získat celkem čtyři transportní letouny Casa C-295M za 3,5 miliardy, první do Prahy přiletí již v pondělí. V současnosti probíhá také výběrové řízení na dodávku téměř 8000 nových útočných pušek, resort na to vyčlenil 1,5 miliardy korun.