Sníh opět trápil celou zemi - ne však tolik jako v pátek

Praha – Celou noc sněžilo na celém území Česka. Sníh na několik hodin prakticky odřízl město Šternberk na Olomoucku. V Jeseníkách se po pátečním vydatném sněžení zvýšilo riziko pádu lavin. Bez komplikací byla během noci a rána díky malému provozu dálnice D1. Naopak kalamitní stav na silnicích hlásí od 9 hodin Královéhradecko. Komplikace byly na dálnici D5 v Berouně a na rychlostní silnici R46 mezi Olomoucí a Vyškovem. Dálnice D1 je ve směru na Olomouc byla odpoledne na šest hodin kvůli odstraňování zledovatělého sněhu uzavřena - a to od 329. až po 310. kilometr. V ostatních částech jsou hlavní tahy sjízdné - místy se ale tvoří sněhové jazyky. Špatně sjízdné jsou i některé komunikace na Moravě. Komplikace jsou také na železnici - až tříhodinová zpoždění nabírají vlaky na hlavních tazích mezi Prahou, Brnem a Ostravou.

Od pátečního rána se celá země potýká se sněhem, předpovědi ale varují, že si jen tak ještě neoddechne - první propadlá střecha v obci Chrast na Chrudimsku, naštěstí bez obětí. Proti tomu silnice: 3 mrtví, z toho dva zemřeli na silnicích a jeden muž při odklízení sněhu. To je prozatímní daň na životech.

Sobota v kostce

Dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem ve směru na Olomouc byla kvůli sněhu uzavřena na šest hodin.
Šternberk, město bylo více než deset hodin téměř odtrženo od světa.
Berounsko, havarovaný kamion zablokoval nejen plzeňskou dálnici, ale i železnici pod ní.
Královéhradecko, úplně uzavřený hlavní tah na Jičín, kalamitní stav hlásí celkem tři regiony.
Zlín, včera vyhlášen kalamitní stav, dnes prakticky bez problémů.
Pardubicko, dopoledne velké problémy na železnici, vlaky mají zpoždění až 200 minut.
Dálnice D1 přežila tentokrát přívaly sněhu bez větších dopravních problémů.

Video Česko pod sněhem
video

Česko pod sněhem


V noci dálnici D1 nejdřív na několik hodin ochromila nehoda poblíž Prahy, pak ale překvapivě hlavní tepna fungovala až do rána bez problémů. V Praze se na silnicích setkáte s vrstvou uježděného či rozbředlého sněhu. Počasí dělalo problémy nejen na pražském okruhu, který silničáři nestačili protahovat, ale i ve veřejné dopravě.

Až metr a půl navátého sněhu doslova zasypal řidiče na Šternbersku. Jen na cestě na Paseku zapadly 3 autobusy a pravděpodobně i desítka osobních aut. Lidé většinou museli svá vozidla opustit a nechat je napospas přírodě.

Nehoda dvou kamionů dnes na devět hodin zastavila na Berounsku provoz na plzeňské dálnici D5 na Prahu. Zhruba v 16:30 se začalo jezdit jedním jízdním pruhem. U nájezdu na 14. kilometr se v 11:00 stala další dopravní nehoda nákladního auta. Řidič při nájezdu na dálnici dostal smyk a zablokoval ji. Navíc vyteklo 370 litrů nafty. Už ráno dostal na 17. kilometru smyk kamion s návěsem, který prorazil svodidla a zůstal viset na mostě nad železniční tratí. Lehce zraněný řidič byl odvezen do motolské nemocnice.

Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili k dnešní 09:00 hodině kalamitní stav II. stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou.

Na Vysočině kolem poledne přestalo sněžit a silnice v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Dálnice D1 je mokrá po chemickém ošetření, na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu. Na vozovkách druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

S ujetým, rozbředlým nebo zledovatělým sněhem na vozovkách museli dnes ráno počítat řidiči ve Zlínském kraji. Na Vsetínsku a Kroměřížsku navíc sjízdnost komplikovala i ledovka. Rozbředlý, ujetý a místy i zledovatělý sníh ležel ráno na vozovkách i v Olomouckém kraji. Na Šumpersku, Jesenicku a Prostějovsku se navíc tvořily sněhové jazyky. Během odpoledne se v kraji situace zlepšila. V žádném z okresů nesněží, místy jen slabě mrholí.

Dálnice a část hlavních tahů na jižní Moravě jsou po nočním sněžení a sněhu s deštěm sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Důvodem jsou zbytky sněhu po pluhování a po chemickém ošetření. Nicméně sněžení na jižní Moravě v noci vystřídal namrzající déšt. S ním se potýkali i hasiči, kteří v centru Brna nad ránem likvidovali požár vybydleného domu. Zachránili jeden lidský život. A sníh zkomplikoval i dopravu na rychlostní silnici R46, kde provoz zablokovala nehoda kamionu. Na mnoha místech se tak nad ránem tvořily ledovky. Na Břeclavsku byl nesjízdný úsek Kobylí-Vrbice, důvodem byla ledovka, která je již odstraněna.

Na cestách v Pardubickém kraji zůstává vrstva uježděného sněhu, situace se však postupně zlepšuje. V některých oblastech přestalo sněžit a ustal i nárazový vítr. Silnice v Jihočeském kraji byly po ránu sjízdné. Během dopoledne srážky na většině území kraje ustaly, pouze na Písecku místy mírně mrholí. Silničáři odstranili většinu sněhu pluhováním a pokračují v posypu.

Se sněhem a náledím musejí řidiči počítat na silnicích v Libereckém kraji a Ústeckém kraji. V Jizerských horách a západních Krkonoších v noci připadlo jen pár centimetrů sněhu, vítr ale navál na vozovky sníh z polí, a tak se ve vyšších polohách, například v okolí Rezku nebo Jestřabí na Semilsku, tvořily závěje.

Středočeské silnice jsou přes sněhovou nadílku s velkou opatrností sjízdné. Místy napadlo až 30 centimetrů sněhu. Na vozovkách leží ujetá vrstva sněhu a dálnice pokrývá rozbředlý sníh, nicméně silnice jsou sjízdné. Podobná situace je v Plzeňském kraji a v Karlovarském kraji, kde za noc napadlo od pěti do deseti centimetrů sněhu.

Vlaky na Moravě na trati mezi Bohumínem a Brnem nabírají zpoždění, zpožděné jsou i rychlíky přijíždějící do Čech z Polska. Ve východních Čechách se během dne situace na železnici stabilizovala a zpoždění jsou menší. Na jihu a západě Čech jezdí vlaky na čas. Situace se podle Šubové výrazně zlepšila ve východních Čechách, kde byly během dne velké komplikace na nádražích v Pardubicích a v Hradci Králové. Situace se lepší i v Přerově, který se potýkal s podobnými potížemi jako Pardubice.

Sněžení neustane ani v neděli

Jeho intenzita však bude klesat. Přesto meteorologové předpovídají, že do neděle může napadnout až 30 centimetrů nového sněhu. V některých částech republiky se ke sněhu přidá i ledovka, která může přetrvat až do začátku příštího týdne.