Ve třech okresech na Královéhradecku vyhlášen kalamitní stav

Hradec Králové - Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili k dnešní 09:00 hodině kalamitní stav II. stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Silničáři se nyní soustředí na údržbu hlavních silničních tahů. „Veškeré naše síly budou nyní směřovat na silnice I. a II. třídy, menší silnice nebudeme udržovat,“ řekl Zima. Podle něj bude kalamitní stav platit do odvolání. Nevyloučil, že by to mohlo být až do začátku příštího týdne, záležet bude na dalším vývoji počasí. V celém kraji je uzavřeno zhruba 20 menších komunikací. Kvůli sněhu se už sešel i krajský krizový štáb. Do východních Čech míří na pomoc z Prahy i dva vyprošťovací vozy hasičů a vrtulník. Počasí se navíc může ještě zhoršovat. Krizový štáb se proto sejde i v neděli odpoledne.

„Největší problémy nezpůsobilo ani tak velké množství sněhu, které napadlo, ale nárazový vítr, který na mnoha místech vytváří sněhové jazyky a závěje,“ řekl Zima. Většina hlavních silničních tahů v hradeckém kraji je podle něj se zvýšenou opatrností sjízdná. Silničářům se už podařilo uvolnit hlavní silniční tah mezi Jičínem a Hradcem Králové u obce Klenice, kde kvůli náledí uvízly kamiony. „Kamiony jsou už pryč, na místě nyní pracují silničáři, aby byla silnice sjízdná,“ dodal operační důstojník královéhradecké policie. Další menší komunikace na Hradecku jsou sjízdné jen v jednom pruhu.

Na Náchodsku jsou některé cesty uzavřeny, na ostatních se tvoří sněhové jazyky a závěje. Před Náchodem stále stojí zhruba stovka kamionů kvůli nesjízdným polským silnicím za hraničním přechodem v Náchodě-Bělovsi, pro osobní vozy je silnice v tomto úseku sjízdná. Stále nesjízdná ale zůstává silnice II. třídy v úseku Sedloňov-Polom a Sedloňov-Plasnice na Rychnovsku.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Hasiči museli ze sněhu vyprošťovat sanitku, dodávku i autobus

Hasiči v hradeckém kraji vyjížděli od pátku kvůli sněhové kalamitě k desítkám dopravních nehod. Do Hradce dorazily v pátek odpoledne posily ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, dvě posádky s vozidly T815 pomáhají především s vyprošťováním zapadlých a havarovaných vozidel. „Nejvážnější dopravní nehoda se stala v pátek večer na transitu dálnice D11, kde havarovala dodávka. Při nehodě jedna osoba zemřela, další dva lidé utrpěli zranění,“ informovala dnes dopoledne mluvčí hradeckých hasičů. Hasiči pomáhají především řidičům aut či autobusů, kteří zapadli ve sněhových závějích. Odstraňují také popadané stromy, které nevydržely nápor sněhu.

Kvůli přívalům sněhu se sešel na hejtmanství krizový štáb, hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc vyzval motoristy, aby vyjížděli pouze v nezbytných případech. „Silničáři nasadili na zvládnutí mimořádné situace veškerou techniku, ale přesto není možné přívaly sněhu zvládnout a některé silnice proto nejsou udržované,“ řekl dnes mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi. Podle hejtmana se silničáři budou snažit, aby silnice byly připravené na nápor dopravy na začátku pracovního týdne: „Podle předpovědi nás ale v noci a v neděli čeká ještě jedna vlna nepříznivého počasí, která by mohla toto úsilí velice zkomplikovat.“

V hradeckém kraji napadlo až několik desítek centimetrů sněhu, v sobotu odpoledne sněžit v některých oblastech přestalo a také se pomalu zklidňoval nárazový vítr. Podle meteorologů by mělo být v noci zataženo a sněžit. Noční teploty klesnou až pět stupňů Celsia pod bod mrazu. Nárazový vítr bude v noci postupně slábnout. V neděli by mělo být zataženo s občasným sněžením, nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mírně pod bodem mrazu.