Vandas: Důvody pro zrušení Dělnické strany neexistují

Praha - Dělnická strana (DS) podle svého předsedy Tomáše Vandase nikdy neporušila ústavu ani české zákony, a proto neexistují důvody pro její zrušení. Prohlásil to na tiskové konferenci po celostátní poradě strany. Proces o zrušení DS u Nejvyššího správního soudu (NSS), který v pondělí začne, je podle něj jen snahou zastavit růst popularity strany. Vandas také zopakoval své předchozí vyjádření, že bude stranu před NSS hájit sám. Nejedná se podle něj o klasický soudní proces, ale o proces politický, ve kterém předseda strany může lépe než právníci obhájit program.

„My jsme se nikdy žádným způsobem neprovinili zákonům České republiky. Koneckonců i při loňském jednání Nejvyššího správního soudu to bylo konstatováno,“ prohlásil Vandas. Tehdy se ministerstvo vnitra pokusilo Dělnickou stranu zakázat, ale u soudu neuspělo.

Vandas také bagatelizoval materiály, kterými vláda podkládá svůj návrh na zrušení DS: „To je takový soupis chronologických událostí. Já myslím, že bychom to mohli využít i do našeho archivu… To nejsou žádné důkazy, které by opravňovaly soud k tomu, aby nás zakázal.“ Spojování různých kauz s DS je podle Vandase nepodloženou spekulací. Odmítl také spojitost mezi jeho stranou a neonacistickým Národním odporem, který je podle něj jen virtuálním internetovým projektem a on prý neví, o čem je řeč.

Tomáš Vandas k Národnímu odporu:

„Ať mi někdo řekne, co to ten odpor je, kdo ho představuje, jaká je smlouva o spolupráci, kdo ji viděl. Nikdo nic takového neviděl.“

Předseda Dělnické strany také přiznal, že do Brna míří na jednání NSS i příznivci strany, kteří ji chtějí při procesu podpořit. Jejich počty sice odhadnout nedokázal, odmítl ale, že by se sympatizanti DS chtěli před soudem dopouštět nějakých excesů. Přípravy policie, která chce na místě zamezit narušování pořádku, proto označil za zbytečné.

Vláda: Dělnická strana uráží menšiny a ohrožuje demokracii

Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. Vládní návrh podrobně rozebírá činnost strany, popisuje její akce i kariéry a veřejné projevy jejích členů a představitelů.

Dělnická strana
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24