Příběhy se šťastným koncem - kostní dřeň pacienti darovali sami sobě

Praha - Za 17 let stihli lékaři I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice tisíc transplantací krvetvorných buněk, kdy dárcem kostní dřeně byl sám pacient. Zatímco zpočátku transplantaci podstoupily jen desítky pacientů ročně, teď jich je kolem pěti set v celé zemi a zvyšuje se tak i počet příběhů se šťastným koncem. Nicméně úspěch lékaři nepoznají hned. Rozhodující jsou vždy první dva až tři roky po transplantaci, ve kterých se nemoc může vrátit. A to i přesto, že samotná operace proběhla v pořádku.

Příběh beznaděje a smrtelné nemoci s dobrým koncem - 36letou Lucii Lucianovou postavili lékaři před devíti lety před hotovou věc: „Máte jednu z forem leukemie.“ V tu chvíli se pro ni zhroutil svět. Paní Lucie se ale nevzdala. Cizího dárce nepotřebovala, kostní dřeň darovala sama sobě, a to jen díky tomu, že se lékařům podařilo odebrat zdravou dřeň z nepostižené části těla. Prošla si pak silnou chemoterapií i ozařováním a nakonec se uzdravila. Po vyléčení zažila ještě další zázrak. Dvakrát otěhotněla a teď má s manželem 5letého syna a 16měsíční dceru.

To vše i přesto, že podle lékařů byla po ozařování minimální šance otěhotnět. „V roce 2005 se mi podařilo samovolně otěhotnět - a dvojitý zázrak, když se mi podařilo za tři roky v roce 2008 otěhotnět znovu. A dneska mám dvě krásné a zdravé děti,“ popisuje svou situaci Lucie Lucianová.

Video Reportáž Markéty Hýlové a Karla Rožánka
video

Reportáž Markéty Hýlové a Karla Rožánka

Díky stále lepšímu propracování léčebných metod takovýchto šťastných konců přibývá. „Riziko úmrtí bylo před 10 lety 40 procent, nyní se snížilo a pohybuje se mezi 10 a 20 procenty,“ dodává Marek Trněný, přednosta I. interní kliniky VFN. A posunula se i věková hranice léčených pacientů. Zatímco v začátcích se transplantace prováděly jen mladším nemocným, dnes už jsou lékaři úspěšní s léčením i starších ročníků, například transplantacím se nyní podrobují i 60 a 65letí pacienti.

Lucie Luciánová
Lucie Luciánová