Každý pátý dětský úraz se stane ve škole

Praha – Během loňského roku se ve škole zranilo skoro 31 tisíc dětí. Oproti předchozímu roku to sice bylo o něco méně, i tak jsou podle České školní inspekce čísla stále vysoká a počet školních úrazů se nedaří snižovat. Během pobytu dětí ve školách se stane zhruba každý pátý dětský úraz. Ministerstvo školství už proto předloni vydalo metodický pokyn, který má bezpečnost dětí zpřísnit. Závazná vyhláška se ale teprve plánuje.

Zranění v prostorách školy jsou naštěstí většinou lehká. „Zhmožděniny, podvrtnutí, ale dost často také úrazy zubů, obličejové části, podlitiny. Máme i závažné zlomeniny,“ řekla ČT Veronika Benešová z Centra úrazové prevence 2. LF UK a FN Motol. Více než polovina všech školních úrazů se pak stane při tělocviku. „Srazil jsem se s kámošem. Od té doby mě bolí nárt, který mám teď zafačovaný,“ popsal svůj úraz student Martin Vrabec.

Nejčastější příčinou školních úrazů je nešťastná náhoda nebo nekázeň. Podle ředitele Fakultní základní školy Chodovická Pavla Wilda je ale jedním z problémů i to, že děti vedou spíš sedavý způsob života a jejich fyzická zdatnost klesá: „Dneska na ten sport nejsou žáci moc navyklí.“

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Jestli se ve školách skutečně obrací situace k lepšímu, ale ukáží teprve následující roky. Pokles počtu úrazů je totiž podle České školní inspekce opravdu nepatrný. „Přece jenom se ukazuje jistá bezradnost nebo ne úplně vždycky schopnost těch škol něco skutečného preventivního nastavit ve školním životě,“ dodal mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Úrazy ve školách
Úrazy ve školách