Šéf KDU-ČSL Svoboda: Když ve volbách neuspějeme, skončím

Praha – Jestliže se KDU-ČSL v jarních parlamentních volbách nedostane do Poslanecké sněmovny, chystá se šéf strany Cyril Svoboda vzdát předsednického křesla. Svoboda to uvedl v dnešním pořadu Partie na televizi Prima. Ve volební neúspěch ale sám nevěří. Podle průzkumů veřejného mínění se lidovci pohybují kolem pětiprocentní hranice, která je nutná pro vstup do sněmovny.

„Pro mne je to otázka bytí a nebytí,“ řekl Svoboda. Podle něj by ale v případě volebního neúspěchu na jeho odchod tlačila i členská základna lidovců. KDU-ČSL by podle něj těžko „strávila vedení strany, které ji nedovedlo do sněmovny“. Svoboda také potvrdil, že si strana na volební kampaň chce půjčit peníze. „Co jsem v KDU-ČSL, na volby jsme si vždycky půjčovali, protože nemáme kmotry, nemáme extra zdroje,“ řekl.

Svoboda: Pro lidovce je výhodnější koalice s ODS

V rozhovoru s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem pro nové vydání časopisu Týden Svoboda uvedl, že pro KDU-ČSL by bylo výhodnější uzavřít po volbách koalici s ODS. Lidovci by v tomto svazku byli sociálnějším partnerem, co je vždycky lepší, vysvětlil. Na ODS ocenil její úsilí o silnou transatlantickou vazbu, za výhodu ČSSD zase pokládá vztah k EU. Stejně jako Kalousek si umí představit také to, že by oba byli v jedné vládě.

„Nějaký programový kompromis si umíme představit i s KDU-ČSL,“ uvedl někdejší předseda KDU-ČSL Kalousek, který loni z této strany odešel kvůli jejímu příklonu k „levicové a rovnostářské“ politice pod Svobodovým vedením. Požadoval by ale od KDU-ČSL daleko tvrdší záruky v dodržování koaliční smlouvy, než jaké obsahovala smlouva v éře vlády Mirka Topolánka (ODS). Kalousek zopakoval, že nejpřirozenějším partnerem pro TOP 09 je ODS. Koaliční spojení s ČSSD je podle něj v teoretické rovině.