Pecina v OVM: Jsem pro tělesné skenery na letištích

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina je pro zavedení tělesných skenerů na českých letištích. Prohlásil to v dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Jeho názor ale nesdílejí někteří ostatní členové vlády, například ministr dopravy Gustáv Slamečka. „Já jako Martin Pecina budu chtít, abychom šli kupředu v bezpečnostních opatřeních, mezi něž ty skenery patří,“ řekl ministr vnitra. Vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k povinnému zavádění skenerů.

Záměr umístit tato zařízení na svých letištích oznámily v minulých dnech Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, a to v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na americké letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Naopak například Belgie skenery tvrdě odmítá. Pecina by si podle svých slov přál, aby byly skenery zpočátku používány při letech do USA a Izraele, které jsou z hlediska bezpečnosti nejproblematičtější.

Slamečka podle Peciny vnímá především problémy, které by zavádění skenerů přineslo na letištích. „Bylo by to opatření, které by mělo své nemalé náklady a bylo by nepříjemné pro lidi,“ přiznal ministr vnitra. Skenery by podle českých zákonů musela nakoupit jednotlivá mezinárodní letiště na vlastní náklady.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Reportáž Evy Hrnčířové

O zavedení skenerů v Česku už požádalo Letiště Ostrava. Státní úřad pro jadernou bezpečnost ho nepovolil, prý k tomu nevidí důvod. Letiště Praha o zavedení skenerů zatím neuvažuje a čeká, až projdou certifikací ze strany Evropské unie. Podle generálního ředitele Letiště Praha Miroslava Dvořáka počká na zákonné rozhodnutí, kterým stát určuje minimální bezpečnostní standardy na českých letištích. Skenery mají monitorovat vše, co má člověk na sobě až na kůži. Cena jednoho skeneru činí až čtyři miliony korun.

Pecina a Martinů: Popradský incident u nás možný není

V souvislosti s bezpečnostní situací na letištích byl tématem Otázek i skandál slovenské policie kolem protiteroristického cvičení s výbušninou, kterou zapomněla v zavazadle nic netušícího pasažéra letícího z Popradu do Dublinu. Pecina uvedl, že si počká na výsledky vyšetřování, nicméně společně s dalším hostem Otázek, policejním prezidentem Oldřichem Martinů, shodně konstatoval, že v České republice podobný incident nastat nemůže. „Důležité je, aby se podobná věc nestala v České republice, ale to jsem přesvědčen, že možné není,“ řekl Pecina.