„Při případném řízení s ministerstvem vnitra se chceme znovu obrátit na Ústavní soud… Znovu chceme, aby byla posouzena ústavnost regulačních poplatků,“ řekl v Otázkách Václava Moravce Hašek. Kraje podle něj mohou po dvou letech jasně doložit, kde nastal nebo nenastal očekávaný regulační efekt. Ústavní soud při svém jednání fungování poplatků posvětil. Pro tehdy bylo osm soudců, sedm bylo proti: „Při tomto výsledku je možné, aby se kdokoliv, pokud se bude domnívat, že je krácen na svých ústavních právech, k Ústavnímu soudu znovu obrátil a celá záležitost kolem poplatků byla znovu projednána.“
Michal Hašek: „Od začátku napadáme to, že lidé, kteří si řádně hradí zdravotní pojištění, museli ještě vedle toho sáhnout do kapsy. Zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení regulačních poplatků.“
Martin Pecina: „Myslím, že situace je jasná. Pan Topolánek kvůli tomu vyhodil i pana Julínka. Přesto se na tom systému trvá.“

Otázky Václava Moravce
Otázky Václava Moravce
Témata, o kterých se začne mluvit
Poplatky nejspíš opět skončí u Ústavního soudu
Ministerští úředníci už delší dobu prověřují, zda kraje hrazením regulačních poplatků neporušují zákony. Šest krajů dostalo do konce ledna čas na změny. Se čtyřmi kraji už ministerstvo zahájilo správní řízení. Kraje ale trvají na tom, že postupují v souladu se zákonem. Jejich asociace se proto příští týden sejde s ministrem vnitra Martinem Pecinou, aby se podle Haška definitivně vyjasnily právní pozice: „Chceme ministra přesvědčit o tom, že poskytování darů je zcela v kompetenci krajů.“
Podle Peciny je ale potřeba striktně oddělit dvě otázky. První je podle něj rozhodnutí krajů platit za občany poplatky: „To je politická záležitost a do toho se ministerstvo vnitra v žádném případě nebude míchat.“ Druhá otázka je dodržování zákona: „Pokud kraje darují svým občanům 30 korun, aby to dělaly v souladu se zákonem.“ Správní řízení s kraji, které zákony podle ministerstva nedodržují, by mělo skončit 4. února. Kraje pak podle Peciny dostanou lhůtu na nápravu: „Po uplynutí této lhůty jsou rozhodnutí krajů pozastavena. Pak se bude čekat na odvolání nebo případně na soudní proces.“
Hašek: Poplatky nezabraly, proléčí se daleko více peněz
Podle hejtmana zatím také oproti očekávání pojišťovny krajským nemocnicím žádné masivní pokuty nedaly. Z údajů Státního ústavu zdravotnických informací a statistiky, který mapuje vliv regulačních poplatků na zdravotní péči, navíc podle něj vyplývá, že poplatky nezabraly a proléčí se daleko více peněz: „K obvodním lékařům chodí Češi o pětinu více než v minulosti. Náklady na léky rostly nejrychleji za poslední dva roky.“ Podle údajů ústavu je ale také více peněz na vážně nemocné pacienty.
Hašek dodal, že ČSSD trpělivě sbírá podporu v parlamentu, aby mohla na konci ledna v Poslanecké sněmovně regulační poplatky alespoň částečně zrušit: „Nejsem si jist, jestli budou hlasy pro úplné zrušení systému, nicméně uděláme vše proto, aby alespoň lékárenské poplatky co nejdříve zmizely.“