Sněžení zlepšilo podmínky na českých horách

Praha - Sněžení z předchozích dnů sice přidělalo práci silničářům, naproti tomu ale zlepšilo podmínky pro lyžování ve většině areálech v Česku. Sněhová kalamita přesto poznamenala návštěvnost v některých střediscích, mnoho lidí totiž kvůli ní do hor ani nevyrazilo. Na sezonu je ale připravena většina českých hor a Jeseníky. Na Moravě odradil lyžaře i déšť a náledí. Ve Zlínském kraji se kvůli dešti dokonce některé vleky o víkendu ani nerozjely.

Krkonoše hlásí výrazně zlepšené lyžařské podmínky, připadlo kolem deseti centimetrů sněhu. Díky sněžení je otevřena sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory u Janských Lázní na Trutnovsku. Dostatek sněhu hlásí i Jizerské a Orlické hory – sníh vlekařům v Říčkách v Orlických horách umožní začít s úpravou běžeckých tratí. Kvalitní podmínky byly i na sjezdovkách a běžeckých stopách v Krušných horách, kde napadlo za víkend do deseti centimetrů sněhu a v provozu byly téměř všechny lyžařské areály. Upravené byly také desítky kilometrů běžeckých stop.

Několik centimetrů prašanu připadlo i v lyžařských areálech na Šumavě. Ve Skiareálu Lipno se tak pro návštěvníky mohla otevřít nová snow-crossová dráha a modernizovaný snowpark. Bruslaři pak mohli vyrazit na zamrzlé Lipno. Běžkaři zatím neměli ideální podmínky na šumavských hřebenech. Kvůli nedostatku sněhu se tam strojově neupravují stopy, a tak si je běžkaři prošlapávají sami. Stopa upravená skútrem je v okolí Modravy a trasa Horská Kvilda - Kvilda a Horská Kvilda - Zlatá Studna.

Dobré podmínky měli i lyžaři v Jeseníkách. Nejvíce přírodního sněhu, kolem 50 centimetrů, je na Ovčárně. Po vydatném sněžení z předchozích dnů tam ale vyhlásila horská služba druhý stupeň lavinového nebezpečí. Turistům ale nebezpečí nehrozí, pokud se nebudou pohybovat mimo vyznačené trasy.

Naopak do Beskyd, kde byla v provozu všechna velká střediska, přijela podle provozovatelů jen polovina lidí ve srovnání s průměrným zimním víkendem. V sobotu tam totiž padal mrznoucí déšť a mimo sjezdovky vytvářel nebezpečnou ledovou krustu. Ta dnes polevila a déšť vystřídalo sněžení.