Ledovka už Česku nehrozí, nejvíce sněžilo ve východních Čechách

Praha – I dnes během dne sněžilo nad celým územím České republiky. Nejvíc sněhu připadlo na východě Čech, a to až 25 centimetrů. Na Moravě a ve Slezsku mohou zejména řidiče překvapit smíšené nebo mrznoucí srážky, lidé se už ale nemusí bát ledovky. Ta podle meteorologů až do konce týdne v Česku nehrozí. Problémy trvají zejména v dopravě. Dálnici D5 zhruba na tři hodiny uzavřela nehoda kamionu. V neděli umrzli dva lidé. V Praze je nejvíc sněhu od roku 1993. Problémy dál přetrvávají zejména na vedlejších silnicích. Všechny tratě Českých drah jsou v provozu. Řada vlaků měla přes den více než hodinové zpoždění. Dodávky elektrického proudu se daří postupně obnovovat. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Pardubický kraj, kde bylo sněžení nejsilnější, hlásí uzavřené silnice III. třídy mezi Borohrádkem a Vysokým Chvojnem, mezi Domoradicemi a Pěšicemi a u Starých Holic. Již se podařilo zprůjezdnit státní silnici u Borohrádku a také tah II. třídy tamtéž. V Královéhradeckém kraji nadále platí kalamitní stav v okresech Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou, který byl vyhlášen v sobotu. Přestože původně hradečtí silničáři předpokládali, že kalamitní stav alespoň v některých okresech během pondělí odvolají, nakonec se tak nestalo. Během noci totiž připadlo dalších až 15 centimetrů nového sněhu. Na Rychnovsku jsou uzavřené čtyři silnice, další jsou průjezdné pouze jedním pruhem. Zlín naopak kalamitní stav, který vyhlásil v pátek, již dopoledne zrušil. Situace se po víkendu uklidnila i na silnicích v Libereckém kraji.

Video Čtvrtý den trápí Česko sníh
video

Čtvrtý den trápí Česko sníh

Na Olomoucku je uzavřena silnice mezi Vilémovem a Cakovem. Vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu pokrývá silnice na Vysočině, kde do rána napadlo asi deset centimetrů sněhu. Zřejmě největší potíže nastaly u Vílance na silnici první třídy z Jihlavy na Znojmo, kde se dopoledne nahromadilo kolem 20 kamionů a vytvořily se dlouhé kolony. Odpoledne už se tam provoz uklidnil. Krajští hasiči odstraňovali ze silnic vyvrácené stromy v Havlíčkově Brodě, Polné a na dvou místech na Žďársku. Ve Středočeském kraji zůstává neprůjezdný Živohošťský most.

Dálnice jsou sjízdné, ale v Čechách je pokrývá vrstva rozježděného sněhu. Řidiči by proto měli být při jízdě velmi opatrní. Havárie kamionu blokovala téměř tři hodiny dálnici D5 na 80. kilometru ve směru na Rozvadov.

V Čechách většinou nadále sněží, pokračují proto komplikace na silnicích. Přes noc se zhoršila situace především v západočeských krajích, které počasí zatím šetřilo. V Plzeňském kraji připadlo až patnáct centimetrů, silnice jsou tak sice sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Sněhová břečka leží i na komunikacích I. třídy. Vyjeté koleje ve sněhu jsou na státních silnicích v Karlovarském kraji, komunikace nižších tříd jsou vesměs zasněžené, ale průjezdné. Vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka upozornil, že letošní zima v regionu není příliš silná, je srovnatelná s loňskou.

Energetikům v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se vpodvečer podařilo obnovit dodávky proudu přerušené silným sněžením v noci na dnešek. Výpadky elektřiny v regionu postihly stovky domácností. Bez proudu byli také lidé na Boskovicku a Blanensku, i tam se ale daří dodávky elektrického proudu postupně obnovovat. Zatímco o víkendu byly bez elektřiny tisíce lidí, během pondělí už výpadky komplikovaly život již jen desítkám domácností.

S nevídanými přívaly sněhu se musí potýkat i Praha. V hlavním městě odklízí sníh na 1100 pracovníků technických služeb a 130 posypových a rozhrnovacích aut. Podle náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka zvládají silničáři hlavní tahy upravovat každé 4 hodiny. Několik spojů muselo zrušit ruzyňské letiště, nyní je však situace pod kontrolou a větší zpoždění nehrozí. S výjimkou vedlejších ulic jsou všechny pražské komunikace protažené, hlavní tahy jsou s opatrností sjízdné a doprava je neobvykle plynulá - většina řidičů totiž nechala auta doma. S potížemi se ovšem musí potýkat cestující v městské hromadné dopravě, která sice jezdí, ale tramvaje, autobusy i městská železnice mají zpoždění. Situace se stabilizuje, všechny tramvajové křižovatky jsou průjezdné, doplnil mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený. V pražských Kbelích je nejvíce sněhu od roku 1979, meteorologové ho tam naměřili 38 centimetrů. V Praze se začal dnes odpoledne odvážet sníh z centra do Vltavy.

Také další velká města leží pod sněhem. Nejhorší situace je v Plzni, kde sněží a je špatně vidět. Silnice jsou sjízdné, avšak s opatrností, leží na nich rozježděný sníh. O málo lepší situace je v Ostravě, kde také leží na vozovkách sněhová břečka a řidiči by proto měli dávat pozor. Naopak v Brně jsou komunikace ošetřené a sjízdné bez omezení.

Přívaly sněhu znamenají nápor práce zejména pro silničáře. Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové jde o největší krátkodobé nasazení techniky i lidí za poslední léta. Cestáři ujeli od pátku do neděle na dálnicích a rychlostních silnicích 156 000 kilometrů, vysypali 8000 tun
soli a vylili téměř dva miliony litrů solného roztoku.