Letošní zima je ostrým testem chodníkové novely

Praha – S vydatnou sněhovou nadílkou, jež od pátku zasypává Česko, se poprvé v praxi projevuje chodníková novela. Ta od 1. listopadu 2009 přesunula zodpovědnost za případná zranění na neuklizeném chodníků na města a kraje, jenomže zákon jim neukládá povinnost starat se o údržbu chodníků. Dříve se o chodníky museli starat majitelé domů, i když vlastně uklízeli cizí majetek. Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech novelu považuje za nešťastnou. Podle něj zbytečně vysává rozpočty obcí ve chvíli, kdy jsou zatíženy sníženými rozpočty v důsledku finanční krize.

Podle Jecha novela přišla v tu nejnešťastnější dobu. „Přišla ve chvíli, kdy krize krátí obecní rozpočty minimálně o 15 procent jejich daňových příjmů, zároveň v roce, kdy chceme čerpat finanční prostředky z Evropské unie a kdy si obce schraňovaly peníze na kofinancování projektů, navíc končí volební období,“ řekl Jech. Dodal ovšem, že novela je ve svém základě správná – jen přišla v nevhodnou dobu.

Autorem nové normy je teplický senátor Jaroslav Kubera. Stát čelil kritice proto, že lidem de facto nařizoval starat se o cizí majetek. Léta zažitou praxi proto změnila schválená úprava. „Když si někdo zlomí nohu na chodníku, tak za to nemůže odpovídat majitel přilehlé nemovitosti, protože mu prostě nepatří. S úklidem to nemá nic společného,“ řekl Kubera. S tím souhlasí i místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek (ODS): „Tam se o úklid nejedná, ale skutečně o odpovědnost, abychom se pojistili.“

Video Reportáž Olgy Málkové a Jany Čermákové
video

Reportáž Olgy Málkové a Jany Čermákové

Reportáž Olgy Málkové a Jany Čermákové

U, 11.1.

Události, komentáře k chodníkové novele

Jaromír Jech o chodníkové novele

Rozhovor s náměstkem pražského primátora Rudolfem Blažkem

Již v době schválení novely letos v březnu však politici tiše počítali s tím, že občané i tak přiloží v zimě ruku k dílu. Jenomže ne všude se tak děje: V typické vilové čtvrti byli lidé léta zvyklí sníh uklízet a nepřestali ani letos, kdy už je k tomu zákon nenutí. Horší už je to v centru měst, kde mají činžovní domy desítky nájemníků, nebo na sídlištích. Lidé se tak v posledních dnech brodí závějemi například i na autobusových zastávkách.

Praha na úklid všech chodníků rezignovala

Letos Praha na údržbu komunikací vyčlenila 350 milionů korun. V metropoli je zhruba 1400 hektarů chodníků, v ulicích je nyní 1100 lidí a 130 vozidel.

Lidé, kteří se na neupraveném chodníku zraní, mohou žádat odškodnění na majitelích, tedy městech. Čerstvě napadlý sníh by měl být ze silnic odstraněn od 4 do 12 hodin podle druhu komunikace. Například hlavní město ale na odklízení sněhu ze všech komunikací rezignovalo. „Kdybychom měli udržovat všechny chodníky v Praze, tak by se částka vyšplhala až na jeden a půl miliardy korun,“ řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. 

Navzdory počasí mají města zatím dostatek financí i posypových materiálů. „Zatím byla zima mírná, a tak jsem přesvědčen o tom, že finanční prostředky, které kraje standardně ve svých rozpočtech pro zimní údržbu mají, stačí,“ řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek.