Stíhání šesti mužů v kauze H-System pokračuje

Praha - Stíhání šesti mužů v kauze údajného podvodu s úvěry ve výši přesahující 800 milionů korun, která souvisí s případem vytunelovaného H-Systemu, nadále pokračuje. Pražský městský soud sice loni v lednu stíhání obžalovaných zastavil pro promlčení, nadřízený pražský vrchní soud však vyhověl stížnosti žalobce a usnesení zrušil. Peníze získal v první polovině 90. let pro své firmy od Komerční banky (KB) zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka. Jeho stíhání městský soud zastavil již v srpnu 2008 kvůli neúčelnosti, v samotném případu H-Systemu byl totiž odsouzen k 12 letům vězení a přísnější trest dostat nemohl.

Vedle Smetky byli obžalováni i dva bývalí náměstci ředitele pobočky KB Praha-centrum Vladimír Gulla a Oldřich Machalický. S nimi byl původně obviněn i ředitel Miloslav Novák, který se ale zastřelil. Obvinění čelí i manažeři H-Systemu Ladislav Tůma a Jaroslav Vítek, Smetkův spolupracovník Karel Mazánek a znalec Jan Richter. Podle spisu šlo o organizovanou skupinu, jejíž hlavou byl Smetka. Obžalovaní to odmítli, všem hrozí pět až 12 let vězení.

Soud se začal v pořadí již druhým případem týkajícím se H-Systemu zabývat v lednu 2008. Smetka podle obžaloby získal v letech 1993 až 1994 od pobočky KB snadno a rychle pro své firmy 12 úvěrů v celkové výši 814 milionů korun. Do zástavy dal bance podle obvinění nadhodnocené pozemky, na kterých měly být postaveny domy. Podle žalobce šlo však o pouhou záminku k vylákání peněz, které neměly být nikdy splaceny.