Pecinův protikorupční recept posílá vláda do sněmovny

Praha - Vláda dnes souhlasila s balíčkem návrhů protikorupčních zákonů z dílny ministra vnitra Martina Peciny. Balíček má umožnit existenci protikorupčních agentů i korunního svědka. Premiér Jan Fischer dříve oznámil, že hodlá soubor novel co nejdříve poslat do sněmovny. Nelegislativní
části balíčku hodlá kabinet projednat do dvou či tří týdnů. Minulý týden přitom Fischerův kabinet právě proto, že ministr Pecina připravoval vlastní legislativní návrh, zamítl obdobný z kuchyně KDU-ČSL, za což si premiér vysloužil nesouhlas hlavy lidovců Cyrila Svobody.

Protikorupční balíček také předpokládá rozšíření okruhu trestných činů, u kterých je možné použít policejní odposlechy. Předloha reaguje na to, že trestní zákoník zvýšil hranici pro zvlášť závažné zločiny z osmi na nejméně deset let vězení, pokud jde o horní hranici trestní sazby. Tímto posunutím vypadla řada skutkových podstat z kategorie zvlášť závažných trestných činů a není na ně už možné použít odposlechy. Pecinův balíček počítá s tím, že odposlechy by bylo možné použít u těch zločinů, kde je horní hranice trestní sazby minimálně osm let vězení.

„V legislativní oblasti to neznamená převrat v českém právním řádu, neznamená revoluci, spíše větší důslednost,“ řekl na tiskové konferenci předseda vlády. Současně také připustil, že tato opatření nevyřeší mávnutím kouzelným proutkem problém korupce v České republice. Pokud by ale vláda Pecinův návrh nepodpořila, tak by prý ministři dávali zelenou dalšímu rozrůstání korupce. Boj s korupcí si totiž úřednická vláda vytkla jako jednu ze svých priorit.

Návrh z pera ministerstva vnitra teď čeká tvrdá debata ve sněmovně. Tomu se vláda nebrání, požádá ale o zkrácení lhůty mezi čteními ve sněmovně, aby novely mohli poslanci projednat ještě v nynějším složení Parlamentu. Předseda ODS Mirek Topolánek označil vládní návrhy za nesystémové, umělé a v některých ohledech diskutabilní. Podle Topolánka je balíček předvolebním populismem a v některých pasážích, zejména týkajících se odposlechů, je prý krokem zpátky.

Některé body Pecinovy novely:

  • Institut korunního svědka by za určitých podmínek zaručoval tomu, kdo se podílel na závažné organizované trestné činnosti, beztrestnost výměnou za klíčové svědectví. Svědek by musel vydat prospěch z trestné činnosti, nepokračovat v jejím páchání a nahradit škodu. Jeho svědectví by muselo vést k usvědčení kompliců.
  • Institut by bylo možné použít u všech zločinů s horní hranicí trestní sazby minimálně osm let vězení a u vyjmenovaných zločinů, které mají podle ministerstva vnitra vysoký korupční potenciál. Mezi ně předloha řadí pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci veřejné osoby či uplácení.
  • Protikorupční agent by podle návrhu mohl beztrestně „předstírat zájem podílet se na trestném činu“. Podmínkou pro užití agenta by bylo, že by se osoba dopustila trestného činu i sama bez agentova přičinění.
  • „Korupci a finanční kriminalitu považuji za velmi nebezpečnou nemoc naší současné společnosti,“ zdůraznil v tiskové zprávě svého úřadu ministr vnitra. Podle Peciny stojí korupce v pozadí prakticky veškerého organizovaného zločinu a závažné hospodářské kriminality a podporuje neefektivní nakládání či přímo rozkrádání veřejných prostředků.