Sněžit má jen ve středu, mrazy ale nepovolí

Praha - Podle meteorologické předpovědi má v tomto týdnu sněžit jen ve středu. V Česku ale budou nadále panovat teploty pod bodem mrazu, sněhová nadílka se tak zřejmě udrží. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat od -3 do -5 stupňů Celsia. V noci pak může rtuť teploměru klesnout k -9 stupňům. Mělo by být oblačno. Oteplit by se mělo po 20. lednu.

Od pátku do dnešního rána napadlo v Česku průměrně 10 až 50 centimetrů sněhu. „Nejvíce sněhu napadlo ve východních Čechách, zejména v Polabí a na Českomoravské vrchovině, kde se výška nového sněhu pohybuje od 30 do 45 cm. Sněhová pokrývka mezi 25 až 35 cm leží i v Praze,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém webu. 

Hasiči varují: Hrozí proboření střech

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech (Praha)

Hasiči varují majitele budov, aby zajistili odklizení sněhu ze střech. Sněhové převisy a rampouchy totiž mohou ohrozit kolemjdoucí, u některých konstrukcí hrozí také proboření střechy tíhou mokrého sněhu. Největší nebezpečí hrozí u konstrukčně lehčích objektů s rovnými střechami a velkou plochou, což jsou např. sklady, výrobní objekty a velké obchody. Za bezpečný provoz staveb zodpovídají majitelé, hasiči budou vyjíždět pouze k akutním situacím, při kterých dojde k ohrožení životů nebo majetku.   

Množství a tíha sněhu, které budova udrží, je zapsáno ve stavební dokumentaci. Je na majiteli, aby vyhodnotil, jestli a kdy je nutné sníh odstranit. Pokud mají majitelé a provozovatelé budov pochybnosti o nutnosti odklidu sněhu, měli by se obrátit na příslušný stavební nebo obecní úřad. Pro zjištění stavu je dobré zkontaktovat se s projektantem nebo stavitelem budovy.   

Hasiči lidi nabádají, aby na sebe při odklízení sněhu dávali pozor, aby nespadli nebo aby se neprobořili. Sníh by měli odstraňovat rovnoměrně a nenahrnovat ho na jedno místo. Ze sedlových střech by se měl sníh shazovat z obou střešních ploch. 

Komlikace způsobily i popadané stromy

Problémem jsou také popadané větve stromů na silnicích, které se lámou pod tíhou sněhu. Velké komplikace hlásí hasiči na jihu Čech, kde jen během dopoledne vyjížděli ke dvaceti případům. Nejhorší situace je na Písecku, Táborsku a Strakonicku. V Pardubicích zase spadl strom na dvě auta. Nikomu se naštěstí nic nestalo.