V Detroitu začal autosalon

Detroit - V Detroitu začal slavný autosalon. Automobilky tam přivezly novinky v době, kdy průmysl stále čelí krizi a propadu prodeje. Dvě hlavní ceny na autosalonu dnes také získala americká automobilka Ford Motor. Vůz Ford Fusion Hybrid se stal Severoamerickým osobním autem roku 2010 a Ford Transit Connect je Severoamerickým užitkovým vozem roku. Za 17 let historie ocenění získala jedna automobilka obě hlavní ceny teprve potřetí. O výsledku rozhoduje 49 motoristických novinářů z USA a Kanady. Americké automobilky začínají sázet na menší a úspornější auta. Autosalon také nabízí symbolické rozloučení s rokem 2009, který poznamenala krize.

Hybridní verze modelu Fusion porazila vozy Buick laCrosse od skupiny
General Motors a Golf/GTI od německého Volkswagenu. Transit Connect
zvítězil nad Chevroletem Equinox od GM a japonským vozem Subaru Outback.

Automobilky obvykle využívají prestižního ocenění z každoroční výstavy v Detroitu k propagaci svých vozů. „Zisk obou prestižních ocenění potvrzuje, že náš plán ONE funguje a přináší našim zákazníkům špičkové produkty,“ komentoval výhru v anketě prezident americké divize Fordu Mark Fields.

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Vstup Michala Kubala

11.1.2010, Michal Kubal k autosalonu v Detroitu

Rozhovor s Petrem Korbelem, šéfredaktorem Profitu

Reportáž Jana Hreňa

Budoucnost automobilového průmyslu by podle automobilek měla být ve znamení menších a technologicky vyspělejších úspornějších modelů. Detroit se už tak neobejde bez expozic hybridních pohonů nebo elektromotorů.