Česko je stále pod sněhem, problémy jsou na železnici

Praha - Pátý den je Česko pod sněhem a ani dnes se teploty nevyšplhaly nad nulu. Nejnižší byly na Vysočině, až minus patnáct stupňů Celsia. Sněžilo už jen slabě, a to na jihozápadě. Úspěchu dosáhli energetici v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, když se jim podařilo večer obnovit dodávky proudu přerušené silným sněžením. Problémy jsou ale stále hlavně v dopravě. Ráno vykolejily dva vlaky u Prahy - lokálka u Čerčan a rychlík u Kladna. Podle meteorologů má tento týden sněžit už jen ve středu. Hradecký kraj dnes dopoledne odvolal kalamitu. Boj se sněhem ale nekončí. Vážným problémem může být jeho velké množství na střechách domů. Hasiči také odstraňují nebezpečné rampouchy, které ohrožují chodce. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Sníh a námraza komplikují především dopravu v celé republice. Řidiči by měli na silnice vyjíždět s opatrností, protože teploty na celém území jsou pod bodem mrazu, a hrozí tak stále náledí. Mrznoucí mlhy se v Pardubickém kraji vyskytují od středních poloh, silnice pokrývá zledovatělá vrstva sněhu, v lesních úsecích mohou být popadané větve. V kraji zůstává kvůli spadlým stromům a větvím neprůjezdná komunikace třetí třídy mezi Rabštejnskou Lhotou a Pohledem na Chrudimsku. Hradecký kraj dnes v 9 hodin odvolal kalamitní stav. Některé silnice ale stále zůstávají průjezdné pouze v jednom jízdním pruhu.

V horských oblastech jsou místy vyjeté ledové koleje. Na mlhu si musí dát pozor řidiči na Vysočině a na Liberecku, kde silně mrzne. Na Vysočině navíc kvůli námraze a sněhu padají na silnice stromy. Zcela průjezdný je hornatý sever Olomouckého kraje. Kolem poledne se podařilo otevřít silnici III. třídy z Vilémova do Cakova, kterou několik dní blokovaly popadané stromy. Přívaly sněhu minulých dní výrazně ztížily parkování ve stotisícovém Hradci Králové.

Video Sníh dál trápí Česko
video

Sníh dál trápí Česko

V centrální části Prahy se do odklízení napadlého sněhu vrhlo zhruba 750 úředníků magistrátních organizací. Z pražského centra bylo od pondělka, kdy se začal sníh svážet na náplavku u nemocnice Na Františku, odvezeno asi 1000 kubíků sněhu. Sníh značně komplikuje život i handicapovaným. Mnohým vozíčkářům, nevidomým a hůře pohyblivým seniorům znemožnil vycházet z domovů.

Provoz na železnici komplikují zejména stromy padající pod tíhou sněhu. Dnes ráno kvůli nim dokonce vykolejily dva vlaky u Prahy - lokálka u Čerčan a rychlík u Kladna. Při nehodách nebyl nikdo zraněn. Situace na drahách se postupně stabilizuje.

Kolem horního toku Vltavy je ve sněhu víc vody, než pojme Lipno

Na celém území Česka leží ve formě sněhu skoro tři miliardy kubíků vody. Díky silnému ochlazení ale zatím záplavy nehrozí. Vodohospodáři a starostové ohrožených měst a obcí ale přesto neustále sledují teploměr. Nejvíc vody ve formě sněhových vloček leží ve středních Čechách, následuje jih země, Vysočina a Moravskoslezský kraj. Jen kolem horního toku Vltavy je ve sněhu víc vody, než pojme celé Lipno.

Podle meteorologické předpovědi má v tomto týdnu sněžit jen ve středu. V Česku ale budou nadále panovat teploty pod bodem mrazu, sněhová nadílka se tak zřejmě udrží. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat od -3 do -5 stupňů Celsia. V noci pak může rtuť teploměru klesnout k -9 stupňům. Mělo by být oblačno. Oteplit by se mělo po 20. lednu.